banner53

Yeni Nesil Otomobil Sevmiyor

Düne kadar ehliyet için 18 yaşını sabırsızlıkla bekleyen gençler, şimdi heyecanlarını yitirmiş görünüyor. İngiltere’de 40 yıl önce 18 yaşındaki gençlerin yarısı ehliyet alırken, 2017 yılında bu oran yüzde 28’e düştü. Türkiye’de de benzer bir durum yaşanıyor.

Yeni Nesil Otomobil Sevmiyor

Dünyada otomobil sevdası azalıyor. Özellikle milenyum ve Z kuşağı otomobilden uzaklaşıyor. Düne kadar sürücü ehliyeti almak için 18 yaşını sabırsızlıkla bekleyen gençler, şimdi heyecanlarını yitirmiş görünüyor. Ancak, otomobil sahibi olmak, ehliyet almak için heyecan duyan bir gençlik hâlâ var.

BÜTÇESİNİ ARAÇ İÇİN DEĞİL KENDİ İÇİN HARCIYOR

Milenyum kuşağının otomobillerden soğumasının birkaç nedeni var. Gençler artık yoğun trafikte zaman harcamak, park yeri bulmak için uğraşmak istemiyor. Otomobilin sigortası, bakımı vb gibi konuları angarya görüyor. Kısıtlı bütçesini tatil, yeme- içme, giyim kuşam gibi ihtiyaçları için kullanıyor.

Otomobil ihtiyacını ise mobil hizmet veren şirketlerden karşılıyor.

SÜRÜCÜSÜZ OTONOM ARAÇLAR

SÜRÜCÜSÜZ OTONOM ARAÇLAR

Kendi kendine sürücüsüz gidebilen otonom araçların önemi de burada ortaya çıkıyor. Çünkü otonom araçlar gençlerin ehliyet sahibi olmadan otomobil kullanmasına imkan verecek. Otonom sürüş sayesinde seyahat esnasında sosyal medya hesaplarına girebilecek, mesajlarını okuyabilecekler. Ayrıca sürücü olmadığı için kimseyle muhatap olmadan, istediği adrese gidebilecek.

Milenyum kuşağının tercihleri, otonom araçların yollara çıkışını hızlandıracağa benziyor. Bugün itibariyle birçok markanın iki ve üçüncü seviye denilen yarı otonom araçları bulunuyor. Tam otonom araçların yola çıkması için biraz daha zaman lazım. Milenyum ve onlardan sonra gelen Z kuşağı otomotiv dünyasının gelecek 20 yılını şekillendirecek.

GENÇLERİN OTOMOBİL SEVDASI TAMAMEN BİTMİŞ DEĞİL

GENÇLERİN OTOMOBİL SEVDASI TAMAMEN BİTMİŞ DEĞİL

Gençlerin yarısı otomobilden uzaklaşsa da kalan yarısı otomobilleri seviyor. Araştırmalara göre gençlerin birçoğu otomobil kullanmayı ilk olarak ebeveynlerinden öğreniyor. Ancak, uzmanlar ergenlere otomobil kullanmayı öğretmenin kolay olmadığını söylüyorlar. Kavga ve kazayla sonuçlanan birçok örnek olduğuna dikkat çekiyorlar. Uzmanlara göre gençlere direksiyon eğitimi verirken şunlara dikkat edilmeli.

-- Eğitimi trafiğe kapalı alanda yapın.

-- Yüksek sesli ikazlardan kaçının. Yapması gerekenler konusunda ikna edici bir dil kullanın.

-- Çocuğunuz heyecanlıysa, onu cesaretlendirin.

-- Yanlış bir hareket yaptığında müdahale etmeyin.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2019, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER