Taşınırken Ev Nasıl Toplanır?

Uzun süre yaşam alanınız olan bir yerden ayrılmak, yeni bir eve taşınmak ve düzen değiştirmek hem heyecanlı hem de zor bir süreç. Bu duruma bir de ev toplama zorunluluğu eklenince zorluk katsayı birkaç kat daha artıyor ve yeni eve taşınma psikolojisi farklı duyguların daha yoğun bir şekilde harmanlandığı bir hale dönüşüyor.

Taşınırken Ev Nasıl Toplanır?

Koctas'ta yer alan habere göre, hem taşınma sırasında hem de yeni evinizi yerleştirme esnasında işlerinizi daha kolay halledebilmek için yararlanabileceğiniz ev taşıma tavsiyeleri nelerdir? Bu konuda da size yardımcı olmak isteriz! İşte; ev taşırken dikkat edilecekler ve ev taşımak için pratik bilgiler!

Hazırlıklara Taşınma Gününden Haftalar Önce Başlayın

Biliyoruz, başka şeylerle zaman geçirmek varken evi toplamak hiç içinizden gelmiyor. Fakat bu durum, ev toplama işleminin ertelenmesine, son ana bırakılmasına neden oluyor. Taşınmadan hemen önce yapılan hazırlıklar ise aceleci davrandığınız için bazı aksaklıkların ve karışıklıkların nedeni olabiliyor. Buna ek olarak tam taşınma sürecinde daha çok yoruluyorsunuz, yeni evinizin ilk günlerini daha yorgun bir şekilde geçiriyorsunuz. Bu nedenle ihtiyacınız olmayan eşyanızı, yavaş yavaş toplamaya başlamanız şart. Bu aşamada “Taşınma hazırlıklarına nereden başlamalı?” sorusu gelebilir. Bu soruya cevap olarak verelim: Mevsim yazsa kışlık giysilerinizi taşınmadan birkaç hafta önce kaldırmak, verebileceğimiz taşınırken ev toplama teknikleri arasında. Kullandığınız ya da ihtiyacınız olabilecek tüm eşyanın ise elinizin altında olmasında fayda var!

Taşınmadan önce yapılması gerekenlerden biri de elbette ki ev taşımak için yardım alacağınız evden eve nakliyat firması ile anlaşmak. Nakliyat firmanızı en az birkaç hafta önce bulmak emin olun ki sizi psikolojik olarak rahatlatacak! Ayrıca yapacağınız taşınma hazırlığı da aslında nakliyat firmasından nasıl bir hizmet aldığınızla ilgili. Bazı nakliyat firmaları eşyanızı hem topluyor hem de taşıdıktan sonra yeni evinize yerleştiriyor. Bazıları ise sadece taşıma işlemini gerçekleştiriyor. Bu arada güvenilir bir firma ile çalışmanız hem maddi hem de manevi zarara uğramamanız için oldukça önemli olan ve taşınırken dikkat edilecekler listesinde yer alan bir konu.

İşinizi son ana bırakmayın!

Evde ne kadar eşyanız var? Hangileri ağır, hangileri hafif? İşte, bu gibi sorular, taşınırken gerekli olan malzemeleri eksiksiz bir şekilde edinmeniz için size yardımcı olacak. İhtiyacınız doğrultusunda gerekli miktarda koli ile kâğıt bulabilir ve son günlerde bir de ev taşımak için kutu gibi malzemeleri bulmakla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bu arada söylememize bile gerek yok; ama balonlu naylon, taşınma poşeti gibi ihtiyacınız olan malzemeleri önceden edinmek ve son ana bırakmamak da ev taşıma tüyoları arasında yer alıyor.

Taşınırken, önceden yapmanız gereken işleri başka zamana bırakmamak oldukça önemli. Mesela siz de taşınırken, sahip olduğunuz eşyayı gördüğünüzde “Bu kadar çok eşyam mı varmış?” ya da “Aaa, böyle bir şeyim olduğunu unutmuşum!” diyenlerden misiniz? Eğer öyleyseniz ihtiyacınız olmayan tüm eşyayı ve giysiyi, yeni evinize götürmemek üzere ayırmalısınız. Bu taşınma sırasında olduğu kadar yeni evinize yerleşme esnasında da size zaman kazandırır. Ayırdığınız bu eşyayı dilerseniz mobil uygulamalar sayesinde satabilir, dilerseniz de kullanılabilecek durumdakileri ihtiyacı olanlara verebilirsiniz.

-- Mutfakta bulunan ufak ve parça eşyaların toplanması ile başlangıç yapabilirsiniz. Oldukça fazla vaktinizi alacak mutfak bölümü bittiğinde geriye daha hacimli ve az işiniz kalacaktır.

-- Buzdolabınızın içindeki tüm gıdaları tüketip boşaltmalısınız. Hatta içindeki raf sistemleri ve bölmeleri de çıkarmalısınız

-- Ev Toplamaya ikinci olarak odalarsa bulunan ufak eşyalarınızın kolilenmesi ile devam edebilirsiniz. Bunlara perdeler ve banyo malzemeleri de dahildir.

-- Halılarınızın yatak odanızda bir yere koli bandı ile sararak taşınmaya hazır bir gale getirebilirsiniz.

-- Mobilyalarınızın demonte özelliği bulunuyorsa ekipman yardımı (tornavida-şarjlı aletler) ile taşınmaya uygun hale getirebilirsiniz.

-- En son kısımda ise taşınmadan birkaç saat önce tüm beyaz eşyalarınızın fişini çekip dinlendirebilirsiniz.

YORUM EKLE