banner53

Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, artan koronavirüs vakaları nedeniyle sokak kısıtlaması kararlarının tekrar gündeme gelmediğini belirtti.

Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı?

Bakan Koca, 'Sokağa çıkma kısıtlaması tekrardan gelebilir mi?' sorusuna ise şu cevabı verdi:

"Dünyada sokağa çıkma yasağıyla ilgili benzer kısıtlamalardan uzak kalındığını, bu uygulamaların tercih edilmediğini biliyoruz. Özellikle Türkiye'de sokağa çıkma gibi bir yasağın şu an söz konusu olmadığını ve Bilim Kurulu'nun da öyle bir önerisinin olmadığını söyleyebilirim.

 İnsandan insana geçen bu virüsün yakın temasla geçtiğini bildiğimiz için maske ve mesafeyi çok söylüyoruz. Ama bulaşın önlenmesinin en kısa yolu mesafe, mesafenin korunmadığı yerde maske. Basit 2 uygulama ile sonuç alındığını biliyoruz." 

HES MOBİL UYGULAMASI SİZİN RİSK YÖNETİM REHBERİNİZDİR'

Koca, salgının son 2 ayda bulaşma hızının arttığına dikkat çekerek, "Artan tehdide karşı Bakanlığımız sizlere başta İçişleri Bakanlığımız olmak üzere ilgili tüm kurumlarla işbirliği içerisinde kolaylaştırıcı bazı hizmetler sunuyor.

Bunlardan biri halen yeterince kullanılmayan HES mobil uygulamasıdır. Sizlerden ücretsiz olan bu hizmetten yararlanmanızı talep ediyorum. HES mobil uygulamasının indirilmediği cep telefonu kalmamalıdır.

Ücretsiz indireceğiniz bu uygulama tüm taşıyıcıları, temaslıları, hastaları içerecek şekilde size bölgesel risk haritalarını sunuyor. Girip çıkacağınız mekanlar için güncel verilerle risk değerlendirmesi yapıyor.

HES mobil uygulaması sizin risk yönetim rehberinizdir. Kullanımı ise basit bir telefon işlemi gibi kolaydır. HES salgın yönetiminde bizim için de büyük bir işleve sahip.

Karantina koşullarına uyulup uyulmadığını bu uygulamayla denetliyoruz. Bugüne kadar izolasyonda olması gerektiği halde dışarı çıkmaya teşebbüs eden yaklaşık 140 bin kişi bu sistemle engellenmiştir" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER