banner53

Sirkeli Suyla Duş Almak Virüsten Korur mu?

Koronavirüsten korunmak isteyenler her gün bir çok yeni yöntemle karşılaşıyor. Son günlerde sıkça paylaşılanlardan biriside sirkeli su ile duş almak. Peki "Koronavirüsten koruyor" diye yapılan bu uygulamalar ne kadar doğru? Koronavirüsten korunmak için hangi sabunları tercih etmeliyiz? Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu açıkladı...

Sirkeli Suyla Duş Almak Virüsten Korur mu?

Birçok kişi koronavirüsten korunmak adına vücut için zararlı yanlış uygulamalara yönelebiliyor. Vatandaşlar arasında doğru bilinen bazı yanlış tutumlar olduğunu anlatan Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, şöyle konuştu:

"Yanlış uygulamalardan biri, sirkeli suyla duş almak. Bu uygulama vücudumuz için çok yanlış. İleri derecede kızarıklık, kuruluk ve tahriş yapabilir. Vatandaşlarımızdan kesinlikle böyle bir şey yapmamalarını istiyoruz. İkinci yanlış uygulama da kaynar suyla duş almak. Bunları yapınca 'Corona virüsten koruyor' gibi yanlış tutumlar var. Kaynar suyla duş almak da vücudumuz için çok tehlikeli; ikinci derece yanıklara yol açabilir."

Ellerimizi hangi sabun ile yıkamalıyız? 

Çalıkoğlu, corona virüsten korunmak için ellerin renksiz, kokusuz kalıp sabunlarla yıkanmasını önerdiklerini ifade etti. El yıkama konusunda uyarılarda bulunan Çalıkoğlu, "Normal koşullarda el yıkama sıklığımız günde 6-8 kez olmalı. Bu dönemde günde 15-20'ye çıkmış durumda. Her el yıkama eli kurutuyor. Nemlendirme olmazsa kuruyan el önce kızarır, sonra da çatlar. El çatlağı da her türlü enfeksiyona açık olur. Bu nedenle her el yıkamadan sonra nemlendirici kullanmalıyız" dedi.

Sabunun kullanılmadığı durumlarda, özellikle market gibi kalabalık ortamlara girildiğinde dezenfektan ve kolonyadan faydalanılması gerektiğini belirten Çalıkoğlu, şunları kaydetti:

'Alerjik olanlar içi pamuklu egzama eldiveni kullansın' 

"Hemen arkasından nemlendirici kullanmak çok önemli. Ev temizliğinde çamaşır suyu çok kullanılıyor. Çamaşır suyuna ellerimizle direkt temas etmemeliyiz; eldiven kullanmalıyız. Lastik eldivenler bazı kişilerde alerji yapabilir. İçi pamuklu egzama eldivenleri kullanılabilir. Bu eldivenler bütçemiz için uygun değilse lastik eldivenlerin içine pamuklu kumaştan astar dikebiliriz. Sağlık Bakanlığımızın bu yöndeki bütün önerilerini destekliyoruz. Bu seferberlik programında elimizden ne gelirse yapmaya hazırız."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER