banner53

Madan Suyu İçmek Koronavirüsten koruyor!

Koronavirüsten korunmak için mineraller de önemli. "Mineraller vücudu ayakta tutacak yapı taşlarıdır" diyen Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Ali Kasım Hacim bakın maden suyu tüketimi hakkında neler söyledi...

Madan Suyu İçmek Koronavirüsten koruyor!

Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Ali Kasım Hacim, corona virüsten korunmak adına etkili bir beslenme programı izlenmesi gerektiğini söyledi. Öncelikle evde bulunulan süre içerisinde sabah erken saatlerde uyanılmasının önemli olduğunu belirten Dr. Hacim, "Dolayısıyla her zaman yaptığımız gibi erkenden uyanacağız, protein ve C vitamini ağırlıklı kahvaltı yapmalıyız.

Dengeli beslenmeliyiz ve uykumuza dikkat etmeliyiz. 8 saat uyumamız gerekiyor. Ayrıca meyve tüketimini de şeker içerdiği için gündüz saatlerinde tüketmeliyiz. Şeker bağımlılık yapan bir maddedir. Saf olarak şeker tüketmeyelim, lifli şeker tüketelim. En iyi lifli şeker tüketimini de doğal meyve ve sebzelerdir. Yani portakal suyunu değil, portakalın kendisini tüketelim" dedi.

Mineraller vücut için vitamin kadar değerli 

Dr. Ali Hacim, vücut için mineralin oldukça önemli olduğunu belirterek, "Mineral vücudumuzda vitamin kadar değerlidir. Örneğin, sinir sisteminin hareket etmesi için sodyum ve potasyumun hücre içine girip çıkması lazım. Bu da mineralli ve maden suyunda var. Potasyum kasları gevşetiyor, kramp olmasını engelliyor. Maden suyu tüketimi vücudumuzun da dirençli olmasını sağlar. Böylece bağışıklık sistemimiz güçlü olacak ve hastalığa yakalanma oranı düşecektir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için doğal vitaminlerin yanında mineral alımının da önemi çok büyüktür. Mineral olmadan bu organlarımızı dirençli tutamayız.

'Günde en az 2 şişe maden suyu için' 

Günde en az 2 şişe maden suyu içilmesini öneriyorum. Mümkünse mineral oranı yüksek olan tercih edilmeli. Yeşil şişede bulunan maden suyunun mineral oranı yüksek ve doğaldır" diye konuştu.

'Maden suyu ile soda aynı şey değil' 

Hacim, mineral suyunun tüketiminde ilk tercihin doğal olması gerektiğine dikkat çekerek "Mineralli suyu, soda ile karıştırmamalıyız. Mineralli suyun içinde etken maddelerin çok olmasında da fayda vardır. Kişinin kendini iyi hissetmemesi bile bağışıklık sistemini düşürür" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bitkibul.com
Bitkibul.com - 2 ay Önce

corona virusten korunma amacıyla maden suyu içilmesi benim açımda süper zaten hergün iki tane içiyorum

SIRADAKİ HABER