Koronavirüs'le İlgili Korkutan Açıklama: Bir Öksürük Yetiyor!

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılan virüs hakkında flaş bir açıklama yapıldı. Tayvan, Güney Kore, ABD, Almanya ve Fransa gibi ülkelere de sıçrayan Koronavirüs ile ilgili açıklama yapan Dr. David Heymann, "Şu an salgın ikinci ve üçüncü nesilde. Yani artık hastalık bir öksürükle bile bulaşıyor" ifadelerini kullandı.

Koronavirüs'le İlgili Korkutan Açıklama: Bir Öksürük Yetiyor!

Aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra kısa bir sürede küresel bir paniğe sebep olan corona virüsü nedeniyle ölenlerin sayısı 106'ya çıkarken, korkutan açıklamalar peş peşe geldi.

Wuhan kentinden Singapur, Vietnam, Suudi Arabistan, ABD, Fransa ve Almanya gibi ülkelere sıçrayan ve sadece Çin'de 4 bin 515 kişinin hasta olduğu salgın ile ilgili bugün Hong Kong lideri Carrie Lam bir açıklama yaptı.

Son aylarda devam eden hükümet karşıtı gösteriler dolayısıyla zor zamanlar geçiren Carrie Lam basın toplantısında Çin ile Hong Kong arasındaki hızlı tren hattının durdurulduğunu açıkladı.

Çin'e bağlı özerk bir yönetime sahip olan Hong Kong'un lideri Carrie Lam, "Hızlı tren seferleri 30 Ocak'tan itibaren askıya alınacak ve hastalığın yayılmasını engellemek için iki bölge arasındaki feribot seferleri de durdurulacak" dedi.

Lam, Çin ile Hong Kong arasındaki uçak seferlerinin de yarıya indirildiğini ve seyahat izinlerinin de askıya alındığını söyledi. Basın toplantısına kurmaylarıyla katılan Lam'in yüzüne yeşil renkli bir hasta maskesi takması dikkat çekti. Bu şekilde bir maske takarak kamera karşısına çıkan Lam böylelikle salgının başladığı günden beri bu şekilde bir önlem alan ilk lider oldu.

Öte yandan yapılan resmi açıklamada, salgın virüsün sebep olduğu hastalıkta ölenlerin sayısının 106'ya çıktığı duyuruldu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin dışında toplam 47 teyit edilmiş vaka olduğunu duyurdu.

Son olarak Almanya'nın Bavyera eyaletinde virüsle enfekte olan bir hasta olduğu açıklandı. Almanya ile birlikte Avrupa'da toplam dört vaka bulunuyor. Çin dışında korona virüsü nedeniyle henüz bir ölüm gerçekleşmedi.

Bu açıklamaların ardından İngiltere'nin başkenti Londra'dan korkutan bir yorum geldi… CNN'e konuşan London School of Hygiene and Tropical Medicine'da görevli doktor David Heymann açıklamalarda bulundu.

Enfeksiyon ve salgın hastalık konusunda bir uzman olan Dr. David Heymann, "Şu an tanık olduğumuz şey salgın hastalığın ikinci ve üçüncü nesil yayılmasıdır. Üçüncü nesilde hastalık bir insandan diğer bir insana çok daha kolay bir şekilde bulaşıyor" dedi.

Dr. Heymann'ın açıklamalarını haberleştiren İngiliz Daily Mail gazetesi hastalığın bir öksürükle bile bulaşabileceğini vurguladı. Dr Heymann, "Öksürük ve hapşırmanın bile karşıdaki kişiyi hasta edebileceğine dair kanıtlar artıyor fakat henüz hastalığın hava yoluyla bulaşabildiğine dair net bir kanıt yok" dedi.

YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc