banner53

Havalar Isınınca Koronavirüs Salgını Biter mi?

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüste en çok merak edilen konulardan biri de havaların ısınması ile salgının bitip bitmeyeceği...

Havalar Isınınca Koronavirüs Salgını Biter mi?

SARS'A GÖRE BULAŞMA HIZI DAHA YÜKSEK 

Dünya genelinde vaka sayısı 526 bini geçti. Toplam hayatını kaybedenlerin sayısı ise 23 bin 709'a yükseldi. Öte yandan taburcu olan kişilerin sayısı ise 122 bine çıktı.

ABD'de Jackson Laboratuvarı Enstitüsünde baş araştırmacı olarak çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Derya Unutmaz, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ölüm oranının, 2000’li yıllardaki SARS salgını kadar yüksek olmadığını ancak bu virüsün bulaşma hızının daha yüksek olduğunu söyledi.

Washington merkezli Türk Miras Vakfı (THO) tarafından "Koronavirüsün Küresel Etkileri" başlıklı panel, telekonferans yöntemiyle düzenlendi. Unutmaz, panelde, Kovid-19 salgını ve virüse yönelik aşı çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kovid-19'un, aslında 2000’li yıllarda ortaya çıkan SARS virüslerine benzediğini ancak farklı bir şekilde işlediğini belirten Unutmaz, "Bu virüs, SARS ve daha sonra ortaya çıkan MERS kadar ölümcül değil. Bunların ölüm oranları, yüzde 30 civarındaydı. Ancak bu virüs (Kovid-19), oldukça bulaşıcıdır ve halen ne olduğunu, nasıl bulaştığını öğrenmeye çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

Unutmaz, havaların ısınmasının Kovid-19 salgınını etkileyeceğine dair spekülasyonlar olduğuna işaret ederek, henüz bunu destekleyen bir veri bulunmadığını vurguladı. Kovid-19'la ilgili aşı çalışmalarına değinen Unutmaz, birçok ülkenin bu virüsü yeterince ciddiye almadığının ve bu nedenle aşı çalışmalarında geç davranıldığının altını çizdi.

Unutmaz, şu anda süper bilgisayarlarla on binlerce test yapıldığını, kullanılabilir bir aşı için en iyimser sürenin bir yıl olduğunu vurgulayarak, "Virüs, şu anda çok düşük ölçeklerde mutasyona uğruyor. Bu da aşı çalışmaları için iyi bir haber." dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yazar Yildirim
Yazar Yildirim - 1 hafta Önce

Bu durum biraz şüpheli gibi ama zaten bu virüsün kendisi de biraz şüpheli..

Cem Kazan
Cem Kazan - 1 hafta Önce

Sadece bir varsayım. Gerçek olacak mi göreceğiz.

SIRADAKİ HABER