Evdeki Böceklerden Nasıl Kurtulurum?

Kimyasal yöntemlere başvurmadan böceklerden nasıl kurtulurum? Onlara hiçbir şekilde zarar vermeden evden uzaklaştırmak için kesin ve etkili çözüm önerileri nelerdir?

Evdeki Böceklerden Nasıl Kurtulurum?

Bilhassa yaz mevsiminin gelip çatmasıyla beraber evinizde görülme sıklığı bir hayli artarak onlarla baş etmenin türlü yöntemlerini aramaya koyulduğunuz böceklerden kurtulmanın doğal yollarından yararlanabilirsiniz. 

Evinizi istila eden böcekleri öldürmeden yok etmek için; acı biber, tarçın, biber yağı, kekik, lavanta, tebeşir ve sabun gibi malzemeleri kullanabilirsiniz.

Bunları evinizde ulaştığı noktalara, eşiklere, kuytu kenar alanlara ve süpürgelikleri sizin için sıraladığımız malzemeleri koyarak böceklerden kurtulabilirsiniz. 

Özellikle mutfakta yere düşmüş ekmek kırıntıları, şeker tozu, yiyecek artıkları böceklerin üremesi ve beslenmesini sağladığı için hijyen kurallarına özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir.

Böcek sürüsünü kaçırmak için, tütünü suyla karıştırarak hazırlayacağınız spreyi evinize sıkabilir yahut limon suyu ya da beyaz sirke yardımıyla evinizin temizliğini sağlayabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra sedir yağı ve su karışımını, evinizdeki bütün köşelere ve çatlaklara dökmek ya da lavanta yağından elde edilecek bir oda kokusunu düzenli olarak eve sıkmak kesin ve etkili bir çözüm önerisidir.

Evinizdeki bakliyat veya meyve/sebze gibi açık besinlerin üstünün kapalı tutulması ya da bunların saklama kaplarına yerleştirilmesiyle beraber evin temizliğine gerekli özen ve hassasiyetin gösterilmesi, böcek türlerinin evinizden uzaklaştırılmasına ciddi katkı sağlayacaktır.

Aynı zamanda böceklerden nasıl kurtulurum? sorusuna yanıt arayanlar için; limon yağı, nane esansı gibi maddeler yaşadığınız sorunla alakalı size önemli ölçüde destek verecektir.

Böceklerden Kurtulmak için Doğal Böcek İlacı Nasıl Yapılır? 

Yalnızca doğal malzemelerden elde edilecek bu karışımın bileşiminde bulunan esanslar, evinize giren böcekleri rahatsız ederek kaçmalarına zemin hazırlar.

Fakat şunun da unutulmaması gerekir ki, esanslar genellikle uçucu yağlar barındırdığından, kokular her zaman kalıcılığını sürdüremez.

Bu nedenle düzenli olarak uygulanması lazım gelmektedir.

Doğal Böcek İlacı İçin Gerekli Malzemeler

-- 1 su bardağı elma sirkesi

-- 1 su bardağı su

-- 5 damla okaliptüs yağı

-- 5 damla nane yağı

-- 5 damla lavanta yağı

Doğal Böcek İlacı Nasıl Hazırlanır?

Malzeme listesinde bulunanları spreyli herhangi bir şişe içerisinde karıştırın; oturduğunuz alanlara, pencere ve kapı önlerine sıkın.

Hazırladığınız doğal böcek ilacı karışımı yüzde 100 doğal olması sayesinde sivrisinek ya da ısıran diğer canlıları uzaklaştırmak için çok az miktarlarda kollarınıza ve bacaklarınıza da sıkabilirsiniz.

Lakin, uçucu yağlar kimi cilt yapısında alerjik reaksiyon göstereceğinden ötürü ilk etapta cildinizin çok küçük bir yüzeyinde uygulanması tavsiye edilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2021, 03:10
YORUM EKLE