Evde Hangi Çiçekleri Yetiştirmeli?

Doğanın sevgi dolu bağını yanı başınızda hissetmenin en kolay ve güzel yollarından biri de çiçek yetiştirmek. Çiçeklerinizin uzun yıllar boyunca canlı kalmalarını, büyümelerini ve çiçek açmalarını istemez misiniz? İşte çiçek yetiştirmede püf noktalar...

Evde Hangi Çiçekleri Yetiştirmeli?

Her Odaya Farklı Çiçek

Tüm iç mekân çiçekleri birbirinden farklıdır.  Her bir çiçekte farklı bir özelliği sevebilir, farklı bir yönünüzü o çiçekle yansıtabilirsiniz.

Mutfak ve banyo gibi nemli ortamlar antoryum için mükemmel yerlerdir.

Sümbül veya Spathiphyllum gibi güzel kokulu çiçekleri odanıza yerleştirerek mutlu olabilir veya koridorunuzda kullanarak tüm eve yayılmasını sağlayabilirsiniz.

İç Mekan Çiçekleri Nasıl Yetiştirilir?

İç mekân çiçeklerinizi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmadan pencerenin yanına yerleştirin.

Kışın, eğer kaloriferler çiçekleri kurutuyorsa, çiçekleri bir sprey şişesiyle düzenli olarak nemlendirdiğinizden emin olun.

İdeal olarak, çiçekli bitkiler gece ve gündüz 2 santigrat veya 3 santigratlık bir sıcaklık farkından faydalanmayı severler.

İç Mekan Çiçek Yetiştirme Teknikleri

İç mekân çiçekleri, türlere bağlı olarak saksıda, soğanlı bir vazoda veya çakıl üzerinde büyüyebilir. Saksı çiçeklerinde önemli olan, alt tabaka kuruduğunda sulamayı hatırlamak gerekliliğidir.

Soğanlı vazolarda, soğanın asla suyla doğrudan temas etmemesine dikkat edin. Çiçeği güneşe koymadan önce altı santimetrelik bir filiz görünene kadar 10 - 13 santigratta karanlıkta bırakın.

Bu teknik sümbül için tavsiye edilir. Çakıl üzerinde iç mekân çiçekleri yetiştirmek, evinize Japon bir hava katacaktır.

Tencerenin dibine 6 santimetre kalın çakıl koyun, örneğin nasturtium soğanlarını yerleştirin ve tabanına saf su dökün. İlk filizlenme gerçekleşirken çiçeklerinizi güneşten izole edin.

Milliyet

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2021, 08:49
YORUM EKLE