Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Marmara Otoyoluna Çinliler Talip Oldu!

İtalyan şirket Astaldi'ye ait olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Otoyol şirketlerinin yüzde 51'lik kısmı Çinli konsorsiyum'a devredilecek. İtalyan şirket, hisselerinin IC İçtaş İnşaat'a devri için Rekabet Kurulu'na başvuru yaptı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Marmara Otoyoluna Çinliler Talip Oldu!

Birgun'de yer alan habere göre, Altı Çin şirketi oluşturdukları fonla Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun yüzde 51’ini satın alacak. Söz konusu şirketler: China Merchants Expressway, CMU, Zheijiang Expressway, Jiangsu Expressway, Sichuan Expressway ve Anhui Expressway.

YÜZDE 51 HİSSESİNİ SATIN ALACAK

Konsorsiyum üyeleri ortaklığa 688 milyon dolar sermaye enjekte edecek.

Kurulacak olan ortaklık, Avrasya Otoyol Yatırım ve İşletmesi’nin yüzde 51 hissesini satın alacak.

REKABET KURULU'NA BAŞVURU YAPILDI

Öte yandan İtalyan Astaldi’nin, Üçüncü Boğaz Köprüsü ve Marmara Otoyolu’ndaki hisselerinin IC İçtaş İnşaat’a devri için Rekabet Kurulu’na başvuru yapıldı.

İtalyan inşaat şirketi Astaldi’nin ICA IC İçtaş Astaldi Üçüncü Boğaz Kuzey Köprüsü ve Marmara Otoyolu, IC İçtaş Astaldi ICA İnşaat, ICA Astaldi-IC İçtaş WHSD İnşaat ve ICA İçtaş-Astaldi Adi Ortaklığındaki hisselerinin IC İçtaş İnşaat tarafından devralma işlemi görüşe açıldı.

Konu ile ilgili duyuru Rekabet Kurumu’nun sayfasında yer aldı. Astaldi, İstanbul Üçüncü köprünün imtiyazını IC İçtaş’a devir için ön çalışmalara başladığını Aralık başında duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2019, 07:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER