banner53

Türkiye'nin İlk Akıllı Yolu Ankara-Niğde Otoyolu Açıldı

Ankara-Niğde Otoyolu'nun Haymana Gişeleri'nde gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Trafik yoğunluğundan buzlanmaya, bakım onarım ihtiyacından ileride akıllı araçların kullanımına imkan sağlayacak altyapısına kadar pek çok özelliğiyle bu projeyle geleceğin yolunu inşa ettik" diye konuştu.

Türkiye'nin İlk Akıllı Yolu Ankara-Niğde Otoyolu Açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara-Niğde Otoyolu'nun Haymana Gişeleri'nde gerçekleştirilen açılış töreninde konuştu.

Yap-işlet-devret (YİD) modeliyle ülkeye kazandırılan ve toplam uzunluğu 330 kilometre olan yolun bugün 1'nci ve 3'üncü kesimlerini hizmete aldıklarını belirten Erdoğan, yolun 2'nci kesiminin de yıl bitmeden trafiğe açılacağını söyledi.

Erdoğan, Marmara-Karadeniz ve Akdeniz bölgelerini birbirine bağlayan bu güzergahın, Avrupa-Kafkasya-Asya transit koridorunun da önemli bir parçası olduğuna dikkat çekerek, "Edirne'den otoyolu kullanmaya başlayan bir araç bu yolun tamamen hizmete açılmasıyla hiç şehir içine girmeden Şanlıurfa'ya kadar gidebilecektir" ifadelerini kullandı.

'TOPLAM KAZANCIMIZ 1 MİLYAR 628 MİLYON LİRA OLACAKTIR'

Marmara Denizi'ni çepeçevre saran otoyolun ve Çanakkale Köprüsü'nün tamamlanmasıyla ülkenin en yoğun insan ve araç trafiğinin yaşandığı bölgelerin ulaşım sorununun tamamen çözüleceğini müjdeleyen Erdoğan, Ankara-Niğde Otoyolu'nun işte bu büyük ağın en kritik parçalarından biri olduğunu belirtti. Erdoğan otoyol ile ilgili şu teknik bilgileri verdi:

"Mevcut yolda, 317 kilometreyi 4 saat 14 dakikada kat eden bir sürücü, otoyolu kullandığında 275 kilometre giderek 2 saat 22 dakikada aynı noktaya ulaşabilecektir. Hesaplamalara göre yılda bu otoyol sayesinde ülkemizin vakitten 885 milyon lira, akaryakıttan 743 milyon lira olmak üzere, toplamda 1 milyar 628 milyon lira kazancı olacaktır.

Kazaların azalmasıyla can ve mal güvenliğinin artması bir diğer önemli faydadır. Tuz Gölü, Derinkuyu, Göreme, Kapadokya gibi önemli turizm merkezlerimize erişimin kolaylaşması bu alanda da ülkemize ciddi katkılar sağlayacaktır. Güzergah boyunca dikilecek 6,5 milyon bitki ve 1,1 milyon metrekare çimlendirmeyle bozkır ikliminin hakim olduğu bu bölgenin çehresi de değişecektir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara-Niğde Otoyolu'nun bir diğer özelliğinin döşenen fiber iletişim ağı, sensörler, kameralar, veri ve kontrol merkezi vasıtasıyla akıllı yol olarak tasarlanması olduğunu vurgularken, "Eskiden tamamen insan gücüyle yapılan pek çok işlem, bu yolda akıllı ulaşım sistemi tarafından gerçekleştirilecektir. Trafik yoğunluğundan buzlanmaya, bakım onarım ihtiyacından ileride akıllı araçların kullanımına imkan sağlayacak altyapısına kadar pek çok özelliğiyle bu projeyle geleceğin yolunu inşa ettik" diye konuştu.

'BÖLÜNMÜŞ YOL UZUNLUĞUNU 27 BİN 500 KM'YE YÜKSELTTİK'

Erdoğan, yatırım tutarı, işletme süresi ve garanti ücret mukayesesi yapıldığında otoyolun devlet açısından da oldukça karlı bir yatırım olduğunu da kaydetti. Kalkınmanın ve gelişmenin temel alt yapılarından birinin de ulaşım olduğunu dile getiren Erdoğan, insan ve yük taşımacılığının güvenli, hızlı, ekonomik şekilde yapılamadığı bir ülkede kalkınmayı gerçekleştirebilmenin de vatan sathına yaymanın da mümkün olmadığını söyledi.

Ulaşımda 'gitmediğin, gidemediğin yer senin değildir' anlayışıyla ve ülkenin her karışını erişilebilir kılmak amacıyla yola çıktıklarını ifade eden Erdoğan, "Özellikle karayolu, havayolu, demiryolu taşımacılığında ülkemize adeta çağ atlattık. Denizyolunda da inşa halindeki dev limanlarımızla ülkemizin önünde yepyeni bir dönemi başlatıyoruz.

Bugünkü açılışımızla birlikte ülkemize son 18 yılda kazandırdığımız yeni otoyol mesafesi 1581 kilometreyi buldu. Böylece daha önceden devraldığımız 1714 kilometrelik otoyolla birlikte ülkemizin toplam otoyol uzunluğu 3 bin 295 kilometreye ulaştı. Bölünmüş yolda ise çok daha parlak bir fotoğraf ortaya çıkardık. Bölünmüş yol uzunluğumuzu göreve geldiğimizde 6 bin 100 kilometre ile aldık, yani 79 senede 6 bin 100 kilometre. Biz buna 21 bin 400 kilometre ilave ettik toplam 27 bin 500 kilometre yükselttik. Ülkemizin toplam yol ağı da 68 bin 429 kilometreyi buluyor." bilgisini paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2020, 04:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER