Taşınanlar Marmaray'a ve Başkentray’a Yakın Olmayı Tercih Etti

Türkiye’nin en büyük online hizmet platformu Armut'un yayınladı ‘Türkiye Taşınma Dosyası’ sonuçlarına göre, bu yılın ilk 6 ayında taşınma taleplerinde önceki döneme göre yüzde 7 artış oldu. Taşınma hareketliliğinde, İstanbul’da Marmaray hatlarına yakın ilçeler öne çıkarken, Ankara’da da hizmete açılan Başkentray’ın yeni hatları dikkat çekti.

Taşınanlar Marmaray'a ve Başkentray’a Yakın Olmayı Tercih Etti

SAHİL KESİMİNE GÖÇ VAR

İstanbul içinde bölgedeki sahil noktalara taşınma hareketinin de devam ettiği gözlendi. İstanbullular, Şile ve Adalar’a taşındı. İstanbul’da en fazla göç veren ilçeler Eyüp, Sancaktepe ve Zeytinburnu oldu.

Özellikle ilçeler Kadıköy, Beşiktaş ve Şişli’den taşınanların ise en çok Bodrum’u tercih ettiği orta çıktı. İzmir, Ankara, Muğla, Antalya ve Balıkesir ise İstanbul’dan taşınanların en çok tercih ettiği ilk 5 şehir oldu.

Geçtiğimiz döneme kıyasla İstanbul’dan taşınmaların net sayısı yüzde 36 arttı.

EN ÇOK BAHARDA VE YAZ BAŞLANGICINDA TAŞINDIK

Taşınma alışkanlıklarına göre ise, taşınmalar genellikle cumartesi günleri yapılıyor. En uygun ücretler Ekim, Ocak ve Kasım aylarında gözlemlense de, taşınmak için en çok Haziran, Mayıs ve Nisan ayları seçiliyor. Taşınma oranlarındaki artışa karşın şehir içindeki taşıma ücretlerinde yüzde 5’lik bir düşüş yaşandığı görülüyor.

ANTALYA'DA GÖÇ REKORU

Antalya, 2019'un ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla Türkiye genelinden net göç eden kişi sayısını yüzde 110 artırdı ve en çok tercih edilen bölge oldu. Antalya’da en çok göç alan ilçeler; İstanbulluların tercih ettiği Muratpaşa ve Ankaralıların ilgi gösterdiği Kepez oldu.

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER