banner53

Sabiha Gökçen İstanbul Havalimanı Arasına Hızlı Tren Hattı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Gebze-Sabiha Gökçen Havalimanı- Yavuz Sultan Selim Köprüsü- İstanbul Havalimanı arasında yapılacak 118 kilometrelik Hızlı Tren (YHT) hattının etüt-proje çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Sabiha Gökçen İstanbul Havalimanı Arasına Hızlı Tren Hattı

SABİHA GÖKÇEN İSTANBUL HAVALİMANI'NA YHT İLE BAĞLANACAK

Milliyet'te yer alan habere göre, Bakan Turhan, Kocaeli Sanayi Odası Meclis Toplantısı'na katıldı. Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve Kocaeli Sanayi Odası Meclis üyelerinin katıldığı toplantıda konuşan Bakan Turhan, Gebze'den başlayarak Sabiha Gökçen ve İstanbul Havalimanı'nı Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile birbirine bağlayacak olan Gebze-Sabiha Gökçen-Yavuz Sultan Selim Köprüsü-Halkalı arasındaki YHT hattının çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

HAT GEBZE'DEN BAŞLAYIP İSTANBUL HAVALİMANI'NA UZANACAK

Bakan Turhan, "İnşallah Kocaeli için kritik önemdeki demiryolu projesini de hayata geçireceğiz. O da Gebze-Sabiha Gökçen-Yavuz Sultan Selim Köprüsü-İstanbul Havalimanı-Halkalı Hızlı Demiryolu projesi.

Bu hat İpek Demiryolu güzergâhının ülkemizden geçen bölümünün Avrupa bağlantısını oluşturan en önemli halkalarından birini teşkil edecektir. Bu kapsamda 118 kilometrelik Gebze-Sabiha Gökçen Havalimanı-Yavuz Sultan Selim Köprüsü-İstanbul Havalimanı kısmında etüt-proje çalışmalarını tamamladık.

Bütçe imkanları dahilinde yapım ihalesine çıkmayı planlıyoruz. Ayrıca 22 kilometrelik İstanbul Havalimanı-Çatalca kısmında yer teslimi yaparak, proje çalışmalarına başladık. Bir bölü 25 bin ölçekli çalışmalar onaylanmış olup, bir bölü 5 bin ölçekli proje çalışmalarına devam edilmektedir" 

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2019, 14:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER