banner53

Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattında İmzalar Atıldı

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, "Türkiye, AB için çok önemli, kilit bir ortaktır. Türkiye'nin stratejik olarak önemli bir komşu olduğunu hatırlatmak isterim." dedi.

Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattında İmzalar Atıldı

Berger, Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı Projesi Çerkezköy-Kapıkule Kesimi Yapım Sözleşmesi İmza Töreni'nde yaptığı konuşmada, AB ile Türkiye arasındaki sözleşmeyi imzalamak için uzun süreden beri çalıştıklarını belirterek, gelinen aşamadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Demir yolu alanında verilen bu desteğin AB olarak Türkiye'ye sundukları genel destekler açısından önemine dikkati çeken Berger, "AB dışında tek seferde verilen en büyük hibe projesi sözleşmesi Türkiye'ye tahsis edilmiş durumda. Gelecekte de benzer projelerin gerçekleşeceğine eminim." ifadesini kullandı. 

PROJE AVRUPA VE TÜRKİYE ARASINDA ÖNEMLİ BİR ADIM

Berger, projeyi "AB ve Türkiye arasında çok önemli bir ulaştırma projesi" olarak nitelendirerek, Mustafa Kemal Atatürk'ün "Demir yolları refah ve ümran tevlit eder." sözünü hatırlattı. 

Christian Berger, AB ve Türkiye'nin önemli iki ticaret ortağı olduğuna işaret ederek, "Amacımız bunu daha da geliştirmek. Bu tren yolu hattıyla daha fazla ürünü ülkelerimiz ve Türkiye arasında taşıyabileceğiz." diye konuştu.

Projenin, Türkiye'nin Asya ile Avrupa'daki toprakları arasındaki taşımacılığa önemli katkısı olacağını belirten Berger, Londra'dan Türkiye'ye kesintisiz bir ulaşım hattı sağlanacağını bildirdi.

Türkiye'ye ekonomi ve hukuk alanlarındaki reformlar başta olmak üzere desteklerinin devam ettiğini anlatan Berger, Gümrük Birliğinin özellikle son 20 yılda ticari ilişkilere olan katkısına değindi. 

Berger, projenin Türkiye'nin AB'ye katılım sürecine katkı sağlayacağını ifade ederek, "Türkiye, AB için çok önemli, kilit bir ortaktır ve Türkiye'nin stratejik olarak önemli bir komşu olduğunu hatırlatmak isterim." dedi. 

ULAŞTIRMADA AVRUPA FONLARI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü ve Program Otoritesi Başkanı Erdem Direkler, Sultan 2. Abdülhamit ile başlayan, Mustafa Kemal Atatürk ile devam eden 'ülkeyi demir ağlarla örme' ülküsünün, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2003'ten itibaren ortaya koyduğu politika ve projelerle yeniden canlandırıldığını söyledi.

Direkler, bu ülkünün hayata geçirilmesi aşamasında kamu imkanlarının yanı sıra AB hibelerinin (IPA) de kullanıldığını bildirdi.

Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı Çerkezköy-Kapıkule kesiminin yapımı işinin de IPA fonlarıyla yapılacak işlerin önemli bir örneğini oluşturduğunu vurgulayan Direkler, "Ulaştırma sektörü IPA fonlarının oldukça etkin kullanıldığı bir alan. Bakanlığımız ise program otoritesi olarak IPA sürecinin önemli aktörlerinden birisi." dedi.

DEMİR YOLLARINA 126 MİLYAR LİRA YATIRIM 

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun da doğu-batı ulaşım aksının orta koridoru üzerinde bulunan bir ülke olarak son yıllarda demir yolu yük ve yolcu taşıma payını artırmaya yönelik önemli projeler hayata geçirildiğini belirterek, "Demir yolunun öncelikli ulaşım politikası olarak kabul edildiği 2003'ten bugüne demir yollarımıza 126 milyar lira yatırım yapıldı. Bu yatırımlarla konvansiyonel hatlarımızın tamamını iyileştirirken, elektrikli ve sinyalli hale getiriyoruz. 7 ilimiz ve nüfusumuzun yüzde 40'ına hizmet veren bin 213 kilometre yüksek hızlı ve hızlı demir yolu hatlarımızı yaygınlaştırmak için çalışmalarımız devam ediyor." diye konuştu.

Yapım sözleşmesi imzalanan toplam 530 milyon avro sözleşme bedelli Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı'nın 153 kilometrelik Çerkezköy-Kapıkule kesiminin finansmanında da 275 milyon avro IPA hibe fonu kullanılacağını anlatan Uygun, bu projeyle ülkedeki demir yolu projeleri için Avrupa Birliği hibe fonlarından bugüne kadar sağlanan finansman tutarının 752 milyon avroya ulaşacağını söyledi.

Kolin İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Celal Koloğlu, Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı'nın Çerkezköy-Kapıkule kesiminin yapımı işinin öneminin kıtaların birleşmesine vereceği katkıda saklı olduğunu belirterek, "Tüm büyük ulaştırma projelerini vatandaşlarımızın, insanlığın hizmetine sunan Türkiye, bu projeyle dünyanın birleştirici gücü olma misyonunu geliştirecektir." ifadesini kullandı.

Hattın tamamlanmasıyla Türkiye ile Avrupa arasında yeni ve kalıcı taşımacılık uygulamasının devamlı hale geleceğini vurgulayan Koloğlu, daha hızlı, verimli ve ekonomik ulaştırma projelerinin en güzel örneği olacak hatla ülkenin küresel rekabette bir adım öne geçeceğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 06:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER