Dünyanın En Büyüğü İstanbul Havalimanı'na Gelecek

İstanbul Havalimanı, dünyanın en büyük yolcu uçağı olan iki katlı Airbus 380 uçaklarını yakın bir zamanda ağırlamaya başlayacak. Bazı havayolu şirketlerinin İstanbul uçuşlarınnda uçak tiplerini A380'lere çevireceği öğrenildi.

Dünyanın En Büyüğü İstanbul Havalimanı'na Gelecek

Atatürk Havalimanı pistlerinin A380'ler için uygun olmaması nedeniyle buraya inemeyen dünyanın en büyüğü, taşınmanın ardından İstanbul Havalimanı'nda görülebilecek. 

İSTANBUL HAVALİMANI EN BÜYÜK İÇİN HAZIR

İstanbul Havalimanı'nın pistleri, taksi yolları ile yolcu köprülerinin A380 gibi büyük gövdeli uçakların operasyon yapmasına elverişli olması üzerine dev uçaklar da artık İstanbul Havalimanı'nı da kullanabilecek. İlerleyen aylarda filosunda A380 bulunan havayolu şirketlerinden İstanbul'a uçuş yapanlardan bazılarının operasyonlarını iki katlı dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus 380 ile yapması bekleniyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK YOLCU UÇAĞI

Tamamı ekonomi sınıfı olarak düzenlenmesi durumunda 853, üç sınıfta ise 555 yolcuya kadar taşıma kapasitesine sahip Airbus 380 tipi uçak dünyanın en büyük yolcu uçağı unvanına sahip. Türk hava yolu şirketlerinde A380 tipi uçak bulunmazken dev uçak sadece Atatürk Havalimanı'na tanıtım için 4 kez getirilmişti.

A380'nin Atatürk Havalimanı'na iniş ve kalkışı için özel bir operasyona imza atılmıştı. Dev uçak boş olarak iniş ve kalkış yapmıştı. Airbus bir süre önce, A380 yolcu uçaklarının üretimini durduracağını ve bu uçaklarda son teslimin 2021 yılında yapılacağını açıklamıştı.Uçağın gövde uzunluğu 73, yüksekliği 24, kanat açıklığı ise 79.8 metre. Saatteki seyir hızı 900 kilometre olan uçağın menzili ise 14 bin 800 kilometre.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2019, 08:51
YORUM EKLE