Yerli Turist Tatil için Kiralık Yazlıkları Tercih Ediyor

Otel fiyatlarındaki fahiş fiyat artışları yerli turisti yazlıklara yöneltti. Bu yaz 10 milyon yerli turistin yazlıklarda tatil yapması bekleniyor. Günlük 200 liradan başlayan yazlıklar, 8 bin liraya kadar çıkıyor.

Yerli Turist Tatil için Kiralık Yazlıkları Tercih Ediyor

OTEL FİYATLARI YERLİ TURİSTİ YAZLIĞA YÖNELTTİ

Türkiye'de artan yabancı turist talebinin ardından otelcilerin hem kapasiteyi daraltması hem de fiyatları artırması yerli turisti ikincil konut olarak adlandırılan yazlıklara yöneltti. Günlük ortalama 200 liradan başlayan, denize olan mesafesi, konumu, büyüklüğü, havuzu vs gibi ilave imkânlarıyla 8 bin liraya kadar çıkan yazlıklar talep patlaması yaşıyor. Ağırlıklı olarak Ege ve Marmara bölgesinde bulunan yazlıkların 1 Haziran'da başlayıp eylül sonuna kadar dolu olacağı vurgulanıyor.

Türkiye'de ikincil konutların kayıt altında olmadığını anlatan Tarhan, bununla ilgili TÜRSAB'ın bir yasa çalışması olduğunu kaydetti. Tarhan, yaklaşık 1 milyon yabancı turistin ikincil konutlarda tatil yaptığını aktardı.

"YERLİ 3 BİN TL YABANCI 750 EURO HARCIYOR"

Yazlıklarda tatil yapan turistlerin bölge esnafına da ciddi katkı sağladığını anlatan Tarhan, "Turist markete, manava, kasaba gidiyor. Mutlaka 1-2 akşam dışarıda yemek yiyor. Ciddi bir ekonomik hacim oluşturuyor" dedi. Bu konutlarda tatil yapan yabancı turistin 10 günde minimum 750 euro harcadığını aktaran Tarhan, yerlinin ise ortalama 3 bin lira harcama yaptığını anlattı.

YAZLIKLARA TALEP ARTIYOR

Önümüzdekı yıllarda artan turist sayısına paralel yazlıklara da talebin artacağını belirten Tarhan, "Bu durum yatırımcının yönünü ikincil konutlara çevirmeye başladı. Eğer konut doğru bir lokasyondaysa ortalama 5-6 yılda yatırım kendini amorti ediyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2019, 14:41
YORUM EKLE