Sahil Bölgelerde Artan Kayıt Dışı Kiralama Turizmcileri İsyan Ettirdi

Pandemide kalabalıktan uzaklaşmak isteyenlerin tercih ettiği tatil beldelerinde yazlık fiyatlar uçtu! Turizm alanlarında otel olarak kullanılan evlerin sayısının artmasıyla, emlakçılar, otelciler ve acenteler isyan etti.

Sahil Bölgelerde Artan Kayıt Dışı Kiralama Turizmcileri İsyan Ettirdi

Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Yusuf Kenan Akkuş, "Mülk sahiplerinin büyük kısmı sözleşme süresi dolan evlerini boşalttırıyor, otel gibi işletiyor. Dairelerin günlük kiraları, 400 ila 2 bin lira arasında değişiyor. Bundan iki ya da üç yıl önce bu rakamlar aylık kira için talep ediliyordu"

Akkuş, Antalya, Bodrum, Çeşme gibi turizm şehirlerinde 'otel ev' işletmeciliğinin sayısının arttığını ifade etti.

Bodrum'da 2+1 dairelerin aylık kirası 37.500 liradan başlangıç gösterirken, villalarda fiyatlar 160 bin liraya kadar ulaşıyor.

Çeşme'de de fiyatlar 30 - 40 bin lira arasında değişirken, villalarda aylık kira bedeli 100 bin lira sınırında seyrediyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu "Milyonlar tam kapanma öncesi yazlık kentlere akın etti" diye konuşarak, bu kişilerin günlük kiraladıkları evlerde kaldığı söyledi.

Birçok bakımsız ve küçük olarak sayılan konutlar için verilen ilanların ortak özelliği sezonluk hatta yıllık olarak kiraların peşin olarak isteniyor olması.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Marmaris Temsil Kurulu Suat Esin ise, yasal mevzuat dışında kalan konutların tatilcilere kiralanmasını 'kaçak acentacılık' olarak nitelendirdi.

Esin, "Pandemide öyle çoğaldılar ki, baş etmek mümkün değil. Tek tek evleri dolaşamayız. Ama şu bir gerçek ki, bizim gibi birçok sektör ve kiracılar mağdur duruma düştü" diye konuştu. Esin, açıklamalarına şu şekilde devam etti: 

"TÜRSAB'ın 2016'da açıkladığı verilerde, Türkiye'de bu şekilde kiralanan yaklaşık 100 bin evin olduğu, her yıl yaklaşık 15 milyon yerli ve yabancı turistin de bu evleri kiraladığı, bu konudaki vergi kaybı ise 2 milyar lirayı bulduğu belirtildi. Bugün bu rakamların kat ve kat arttığını kolaylıkla söyleyebiliriz."

Akşam

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2021, 13:46
YORUM EKLE