TOKİ Talep Gelen İllere Konut Yapacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 50 bin sosyal konut projesi için başvuru sayısının 600 bine yaklaştığını belirterek, "Milletimiz yoğun talep gösterdi. Talebin çok olduğu projeler için ilk etapta hak sahipleri kurayla belirlenecek. İhtiyacın ve talebin olduğu illerde, ilçelerde ayrıca çalışmalar yapacağız."

TOKİ Talep Gelen İllere Konut Yapacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dar ve orta gelir grubundaki vatandaşlar için başlatılan konut projeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla dar ve orta gelir grubundaki vatandaşların ev sahibi olabilmeleri için konut projesi  başlattıklarını belirtti.

50 BİN KONUT İÇİN 600 BİNE YAKIN BAŞVURU GELDİ

Mahalle kültürünü önceleyen, yatay mimariyi esas alan medeniyete uygun  sosyal konut projelerinin öncelikle 67 ilde uygulanacağını vurgulayan Kurum,  "Milletimiz yoğun talep gösterdi. Tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. 50 bin  konut için başvuru sayısı şu anda 587 bine ulaştı. Talebin çok olduğu projeler  için ilk etapta hak sahipleri kurayla belirlenecek. Ancak gelen tüm taleplere  göre çalışmalarımızın da yol haritası belirlenecek. İhtiyacın ve talebin olduğu  illerde, ilçelerde ayrıca çalışmalar yapacağız." diye konuştu.
 
Kurum, göreve geldikleri andan itibaren ziyaretlerde bulundukları  illerde vatandaşın konut ihtiyacını karşılamak için kendilerine sunulan  projeleri, seçim döneminde belediyelerin taleplerini ve verdikleri sözleri hayata  geçirmek için çalışmalara başladıklarını kaydetti.

TOKİ KONUTLARI İÇİN İHALE SÜRECİ BAŞLIYOR

Sosyal konutta başlattıkları "5 Yılda 250 Bin Konut" hedeflerine  ilişkin bilgiler veren Kurum, "Başta 50 bin konutluk proje içinde yer almayan iller olmak üzere  sosyal konutta başlattığımız '5 Yılda 250 Bin Konut' hedefini gerçekleştirmek  üzere hazırlıklarımızın ilk etabı için önümüzdeki günlerde ihaleye çıkıyoruz. Vatandaşlarımız 2+1 ya da 3+1 konut seçeneklerinde kira öder gibi uygun  tutarlarla ev sahibi olabilecek. Başvurular için son tarih 19 Nisan. Başvurular  bittikten sonraki 100 gün içerisinde 10 bin konutun ihalesi yapılacak ve sosyal  konutların inşaatına hemen başlanacak."

TOKİ'NİN İNDİRİM KAMPANYASI SÜRÜYOR

Kurum, TOKİ ödemeleri devam eden 210 bin vatandaşın borcunu 19 Nisan'a  kadar kapatması halinde yüzde 22 indirim alacağını hatırlattı.
 
"Bu ülkede konutu olmayan alt gelir grubu kimse kalmasın, bu ülkede  deprem riski taşıyan hiçbir vatandaşımız kalmasın" şeklinde temel hedefleri  olduğunu belirten Kurum, bu anlayışla hem vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda  sosyal konut ürettiklerini hem de kentsel dönüşümde ortaya koydukları yılda 300  bin, önümüzdeki 5 yılda 1,5 milyon konutu dönüştürmek için çalışmalara aralıksız  devam ettiklerini vurguladı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM HIZLANACAK

Şehirlerin 50 yılını, 100 yılını planlama konusunda önemli bir rehber  olan manifesto çerçevesinde süratle çalışmalara başladıklarını ifade eden Kurum,  bu kapsamda kentsel dönüşüme ilişkin bir genelge yayınladıklarını ve 81 il  valiliğine gönderdiklerini belirtti.
 
Genelgeyle riskli tüm binaların tespit edilmesini istediklerini  anlatan Kurum, "Tüm illerimizden gelecek verilerle kentsel dönüşümde acil  dönüştürülmesi gereken binalardan başlamak üzere çalışmalarımıza  belediyelerimizle süratle başlayacağız. Burada da hiçbir vatandaşımızı mağdur  etmeden, onların rızasını alarak kentsel dönüşümde çalışmalarımızı  gerçekleştireceğiz. Seçim çalışmaları boyunca ziyaret ettiğimiz 30'u aşkın ilde  vatandaşlarımızın da katıldığı toplantılarda buna hep vurgu yaptık." ifadesini  kullandı.
 
Önümüzdeki 20 yıl içerisinde 6,7 milyon riskli konutu dönüştürmeyi  hedeflediklerini bildiren Kurum, yine "Her İle Bir Millet Bahçesi" hedefiyle  şehirlerdeki yeşil alan miktarını artırmak istediklerini kaydetti.
 
Kurum, hedeflerinin Millet Bahçeleri Projesi'yle önümüzdeki 5 yıllık  süreçte kişi başına düşen yeşil alan miktarını yüzde 10 artırarak, 16 metrekareye  çıkarmak olduğunu sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2019, 09:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emine sadıkoğlu
Emine sadıkoğlu - 2 yıl Önce

Nezaman yapacak başvurular ne zaman