TOKİ Sorgulaması Nasıl Yapılır? Kurada Adı Çıkanlar Ne Yapacak?

1,2 milyon kişinin başvuru yaptığı 100 bin sosyal konut projesinde kura tarihleri belli oldu. TOKİ'nin tüm illerde yapacağı konutlar için kura çekilişleri ayrı ayrı düzenlenecek. Kura sonrası TOKİ kura sorgulaması nasıl yapılacak? Kurada adı çıkanlar ne yapacak?

TOKİ Sorgulaması Nasıl Yapılır? Kurada Adı Çıkanlar Ne Yapacak?

KURA HEYECANI BAŞLIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın koordinasyonu ve Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın desteğiyle Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yürütülen “100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi”nde kura tarihleri belirlendi.

221 proje için belirlenen kura takvimi ile hak sahipleri belirlenecek. İlk kura ise İzmir Karabağlar projesi için 24 Şubat tarihinde yapılacak.

Yatay mimari anlayışla, mahalle ve komşuluk kültürüne uygun İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak 100 bin sosyal konut için 16 Aralık - 15 Ocak tarihleri arasında başvurular alınmıştı.

Depreme dayanıklı, kimlikli, mahalle kültürünün yaşatılacağı ve yatay mimari esasıyla inşa edilecek sosyal konutlara Türkiye genelinde vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

TOKİ KURA SONUCU SORGULAMA NASIL YAPILACAK?

Her il için ayrı ayrı yapılacak kura töreni sonrası TOKİ resmi internet sitesi üzerinden talihlilerin isimlerini yayınlayacak. Ayrıca sitede TC Kimlik No ile sorgulama da yapılabilecek.

TOKİ kura sonuçları tam liste halinde EMLAK GÜNDEMİ'nde olacak...

TOKİ KURA SONUÇLARI SORGULAMA

EN ÇOK BAŞVURU İSTANBUL'DAN

Projeye en çok başvuru İstanbul’dan geldi. İstanbul’dan 375 bin 953, İzmir’den 75 bin 288, Gaziantep’ten 69 bin 686, Bursa’dan 56 bin 142 ve Ankara’dan 18 bin 38 kişi başvuruda bulundu.

TOKİ tarafından her ilde ayrı ayrı kura yapılacak. Bütün projelerin kura tarihlerine TOKİ’nin resmi internet sitesi (www.toki.gov.tr) üzerinden ulaşılabiliyor.

İL İL TOKİ KURA ÇEKİLİŞ TARİHLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

İSTANBUL KURALARI NE ZAMAN?

100 bin yeni sosyal konut projesi kapsamında İstanbul'da talep toplanan 3 projedeki 10 bin konuta 375 bin 953 başvuru yapıldı. İstanbulluların merakla beklediği kuralar mart ayında yapılacak.

İstanbul'da ilk kura, Tuzla'da 117 bin 650 başvurunun yapıldığı 5 bin 750 konut için yapılacak. Kura töreni ise 16 Mart Pazartesi günü gerçekleştirilecek.

Arnavutköy'de yer alan 3 bin 750 konut için 18 Mart, Başakşehir'de yer alan 500 konut için 20 Martta, tarihinde kura yapılacak.

ANKARA KURALARI NE ZAMAN?

Başkent Ankara'da 7 projede talep toplanan 4 bin konut için kura yapılacak. 18 bin 38 kişinin başvuru yaptığı 7 projenin kuraları martın ikinci haftası yapılacak. İlk kura ise Ankara Sincan'da talep toplanan 2 bin 300 konut için 6 Martta olacak.

İstanbul ve Ankara'nın yanı sıra ise, yoğun başvuruların olduğu diğer şehirlerde belirlen kura takvimi ise şu şekilde; 25 bin 255 başvurunun yapıldığı Bursa Yıldırım projesinde 9 Mart, 47 bin 931 başvurunun yapıldı Gaziantep Şahinbey projesinde 30 Mart tarihinde kura törenleri olacak.

Diyarbakır Yenişehir projesinde 2 Nisan, Batman merkez projesinde 3 Nisan, Adana Sarıçam projelerinde 27 Mart, Trabzon Merkez 7 Mayıs, Konya Selçuklu 5 Mart, Sakarya Adapazarı 10 Mart, Kocaeli İzmit 11 Mart, Antalya merkez 25 Mart, Şanlıurfa Eyyübüye ve Karaköprü projelerinde 1 Nisan, Van Erciş 9 Nisan, Elazığ Projelerinde 14 Nisan, Malatya projelerinde 15-16 Nisan, Samsun İlkadım ve Canik projelerinde 30 Nisan, Edirne Lalapaşa ve Merkez projelerinde 7 Mayıs, Erzurum Merkez 18 Mayıs, Manisa Köprübaşı, Akhisar ve Salihli projelerinde 19 Haziran, Ordu projeleri 27-28 Mayıs, Konya Ereğli ve Beyşehir projelerinde 30 Haziran tarihlerinde kura yapılacak.

YÜZDE 10 PEŞİNAT, 240 AY VADE

Proje ile 100 bin dar gelirli ailenin kira öder gibi; yüzde 10 peşinat, aylık 894 liradan başlayan sabit taksitlerle ev sahibi olacak. Yatay mimari anlayışıyla İnşa edilecek konutlar 2+1 brüt 75 ve 85 metrekare ile 3+1 brüt 100 metrekare olacak.

KATILIM BANKALARI İLE FAİZSİZ KREDİ

Türkiye genelindeki proje kapsamında vatandaşların konut finansmanının sağlanması için hem kamu hem de katılım bankaları hizmet verecek.

3 KATEGORİDEKİ BAŞVURULAR İÇİN “KONUT ALMA HAKKI VE KONUT BELİRLEME KURASI” BİRLİKTE Mİ YAPILIYOR? 

Şehit aileleri, maluller ile dul ve yetimlerine kuraya girmeden konut hakkı tanınmaktadır. Bu kategoride yer alanlar için öncelikli olarak yalnızca konut belirleme kurası yapılmaktadır. İstiklal Savaşı, Kore, Kıbrıs ve vatani hizmet gazilerine başvuru sayısına göre kontenjan ayrılmakta ve gerekli görüldüğü takdirde hak sahipleri kura ile belirlenmektedir.

KURADA ADI ÇIKANLAR NE YAPACAK?

Konut almaya hak kazananlar, duyurularda belirlenen tarihler arasında kategorilerine göre kendilerinden istenen belgeleri ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlarlar.

ADI YEDEK LİSTEDE OLANALR NE YAPACAK?

Yedek listesindekilerin bu aşamaya kadar asil listede yer alanlarla aynı işlemleri yapmaları gerekmektedir. Daha sonra, asil alıcıların sözleşme işlemlerinin bitmesi ve kalan konut sayısının belirlenmesi beklenmelidir.

Asil alıcılar sözleşme imzalama işlemlerini tamamladıktan sonra, kalan konutlar için yedek alıcılar kura sıralamasına göre işlemlerini yaparlar. Kalan konut sayısı kadar yedek alıcı çağrılmakta olup yedek alıcıların listesi ve işlem tarihleri ilgili merci tarafından ilan edilmekte ve İdarenin internet sitesinde duyurulmaktadır.

Sözcü

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2020, 06:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
bedri baştürk
bedri baştürk - 1 yıl Önce

toki atakum konutlarında adım çıktı ne yapmamız gerekiyor nasıl bir yol izleyeceğiz bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

Seyfullah doğan
Seyfullah doğan - 12 ay Önce

Eskişehir mamuca toki çekilişinde adım çıktı şimdi ne yapmam lazım nasıl bir yol izlemem gerekiyor