banner53

TOKİ Para İadesi Ertelendi mi?

TOKİ 100 bin konut projesinde kura çekimi seyircisiz devam ediyordu ancak bugün alınan kararla kuralar salgın nedeniyle ertelendi. Peki kuraları çekilen illerde para iadesi yapılacak mı? TOKİ para iadesi de ertelendi mi?

TOKİ Para İadesi Ertelendi mi?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yapılan 100 bin sosyal konut projesinde geçtiğimiz günlerde İstanbul'un Tuzla, Başakşehir ve Arnavutköy çekimleri tamamlanmıştı. Dar gelirli ailelerin ev sahibi olması için yapılan TOKİ kura sonuçlarında kurada ismi çıkmayanlar ödedikleri ücreti kesintisiz iade alabilecek. 

PARA İADESİ DEVAM EDİYOR MU?

Henüz resmi olarak TOKİ para iadesinin durdurduğuyla ilgili resmi bir açıklama gelmedi. TOKİ tarafından yapılan konutlardan ev sahibi olabilmek için kayıt parası yatıran kişilere para iadesi kura çekimlerinden 2 sonra yapılacak. Vatandaşlar, TOKİ başvuru parası yatırdıkları banka şubesini ziyaret etmeleri yeterli olacak. 

SÖZLEŞME İMZALANMASI

Konut belirleme kurası ile konutu belli olan alıcılar İdarenin belirleyeceği ve ilan edeceği tarihlerde T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Temerküz Şubesinde (Daha sonra ilan edilecektir.) Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve kredi kullanım işlemlerini gerçekleştireceklerdir.

Sözleşme imzalama aşamasında;

Nüfus Müdürlüğünden adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan Proje bulunduğu il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belge,

Hane halkı gelirinin en fazla net 5.500 lira (İstanbul için 6.000 lira) olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri,

Gerekli görüldüğünde istenebilecek ek belgeler ile birlikte ilan edilen tarihlerde ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklardır.

TOKİ ÖDEMELERİ NASIL OLACAK?

Hak sahiplerine konutlar;

Satış fiyatının yüzde 10'u peşin (Başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar), kalan tutarın tamamı aylık yüzde 0.49 oran ve 240 ay vade ile ödenecektir. (Ziraat Bankası tarafından konut alıcılarına kredi kullandırılacaktır.)

Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır.

Projenin yeterli talebin oluşmaması veya mücbir sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde, başvuru bedeli belirlenecek geri ödeme takvimi çerçevesinde en kısa sürede faizsiz bir şekilde iade edilecektir.

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER