TOKİ Kuralarında İsmi Çıkanlar Ne Yapacak?

TOKİ her yıl 100 bin sosyal konut kampanyası düzenleyeceğini açıkladı. Büyük ilgi gören konut kampanyasında, kurada ismi çıkanların neler yapması gerektiğini haberimizde bulabilirsiniz.

TOKİ Kuralarında İsmi Çıkanlar Ne Yapacak?

TOKİ KURADA İSMİ ÇIKANLAR NE YAPACAK?

Kurada adı çıkan ve adı çıkmayan herkese TOKİ SMS bilgilendirme mesajı göndererek kura sonucu hakkında bilgilendirmede bulunacak.

TOKİ kurasında adı çıkanlar öncelikle konut peşinatı için belirtilen tutarı bankaya yatırmakla mesul olacaklar. Ardından TOKİ daire çekilişi yapılacak ve hak sahiplerinin hangi daireleri satın alacakları yine kura yöntemi ile belirlenecek. Kura çekilişi ile adı çıkmayan kişilere para iadesi yapılacak.

OTURMA KOŞULU VE DEVİR İŞLEMLERİ

2+1 konut tipi projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyeceklerdir.

Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak olup, alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilecektir.

3+1 konut tipi projelerinde ise hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konut teslim tarihini takip eden 2 (iki) yıl sonrasına kadar devredemeyeceklerdir.

Gayrimenkul Satış İşlemleri Özel Hukuk Hükümlerine tabidir.

CAYMA HAKKI VAR MI?

Konut alıcısı, konut satış sözleşmesinin imzalandığı tarihten itibaren on dört gün içerinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin satış sözleşmesinden cayma hakkına sahiptir.

Yine, peşinat yatırarak satış sözleşmesi imzalayan hak sahipleri konutun fiili teslimden önce herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkına sahiptir.

TOKİ KONUTLARI İÇİN SÖZLEŞMEDE İSTENEN BELGELER NELER? 

1. İl/İlçe Nüfus Müdürlüğü’nden onaylı vukuatlı nüfus kayıt örneği ve adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belge (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuranlar için 3 (üç ) yıl),

2. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç olmak üzere diğer 3 kategoriden hak sahibi olarak belirlenen vatandaşlar, İl/İlçe Tapu Sicil Müdürlüğü’nden başvuru sahibinin kendisine, eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklarına ait tapuda kayıtlı herhangi bir bağımsız gayrimenkulün bulunmadığına dair belge

TOKİ’DE ÖDEMELER ERKEN KAPATILABİLİR Mİ? 

Ocak ve Temmuz ayları olan dönem başlarında yeniden hesaplanan borç bakiyesine göre kalan borç kapatılabilmektedir. Borç bakiyesini kapatanlara indirim yapılmamaktadır.

TOKİ KONUT ALMA HAKKI İPTAL EDİLEBİLİR Mİ? 

Sözleşme imzalamayan, banka komisyonu ve damga vergisi ödemeyen ve ayrıca konut tesliminde KDV yatırmayan hak sahiplerinin konut alma hakları iptal edilir.

Yine gerçeğe uygun beyanda bulunmayanların da konut alma hakları iptal edilir.

KURADA ADI ÇIKANLAR EVLERİNİN CEPHESİNİ SEÇEBİLİYOR MU?

Konut hakkı ve konut belirleme kurası birlikte yapılmaktadır.

Ancak başvuruların konut sayısından fazla olmaması halinde kuraya gidilmemekte, konut seçim hakkı, başvuru sırasına göre kullandırılmaktadır.

TAKSİTLERDEKİ ARTIŞLAR NASIL HESAPLANIYOR? 

Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olanına göre artırılmaktadır. İlk dönemsel artış, satış duyurularında İdare tarafından ilan edilmektedir.

ALINAN EVDE OTURULMADIĞI TAKDİRDE NE OLUR? 

Alıcının kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilmektedir.

VAZGEÇENLER ÜCRETLERİNİ GERİ ALABİLİR Mİ? 

Haklarınız iptal edilir. Başvuru bedeli ödeyenlere bu bedel geri ödenir.

Ancak, talep örgütlenmesi çerçevesindeki uygulamalarda ihale işlemleri talebe göre başlatılacağı için başvuruda bulunduktan sonra vazgeçenlere başvuru bedeli geri ödenmemektedir.

Yine talebin fazla olduğu bazı projelerde de vazgeçenlere başvuru bedelinin geri ödenmeyeceğine dair hüküm sözleşmeye konulabilmektedir.

BİR KİŞİ BİRDEN FAZLA TOKİ KONUTU ALABİLİR Mİ? 

Proje bazında kurulan komisyonca takdir edilen arsa ve bina değerinin TOKİ tarafından belirlenecek konut fiyatından yüksek çıkması durumunda, bu hak sahiplerine tespit edilen değere denk gelecek sayıda konut verilebilmesi için gerekli düzenleme İdarece yapılmaktadır.

TOKİ KONUTLARININ TESLİM SÜRECİ NE KADAR? 

TOKİ konutlarının teslim süresi projeye göre 14 ay ile 30 ay arasında değişmektedir.

TOKİ EVLERİNDE NELER OLACAK? 

— Projelendirme öncesinde inşaatın yapılacağı arazide gerekli jeolojik ve jeoteknik etütler yapılmakta, elde edilen verilere göre deprem riski de göz önüne alınarak uygun temel tipi ve taşıyıcı sistem belirlenmektedir

— İnşaatlarda maksimum kalite ve emniyet ön planda tutulmak ta, bu doğrultuda tüm inşaatlarda hazır beton kullanılmaktadır.

— Konutlarda, ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıyan su ve ısı yalıtımı yapılmaktadır.

— İnşaatların her aşaması, TOKİ teknik personeli ve müşavir firmalar tarafından sıkı denetime tabi tutularak gerekli testler ve kontroller yapılmaktadır.

— Konutlar, sosyal donatısı ve yeşil çevresi ile birlikte vatandaşa sunulmaktadır.

— TOKİ; kaba ve ince inşaatı tamamen bitirilmiş; yer kaplamasından duvar kaplamasına, mutfak dolaplarından evyesine, klozetinden armatürlerine dek komple tamamlanmış, vatandaşın anahtar tesliminin ardından herhangi bir tadilat yapmaksızın eşyasını taşıyarak oturabileceği durumda konutları teslim etmektedir.

TOKİ İNŞAATLARI DENETLİYOR MU? 

TOKİ, kendi ürettiği konutlarda olduğu gibi Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı Projeleri’nde de denetimi, kendi teknik personeli veveya müşavir firmalar aracılığıyla yapmaktadır.

KURADA ADI ÇIKMAYANA PARASI İADE EDİLECEK

Proje kapsamında, TOKİ tarafından her ilde ayrı ayrı kura çekimi yapılacak. Kura çekilişi noter huzurunda TOKİ yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecek.

Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 iş günü sonrasında başvuru yapılan bankanın şubelerinden geri alabilecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Leyla güler
Leyla güler - 5 ay Önce

Diyarbakırda toki de hak sahibi oldum henüz bir bilgi alamadım ödeme nezaman yapılacak

Mustafa Gündoğdu boyabat
Mustafa Gündoğdu boyabat - 4 ay Önce

Bir yıl oldu bana bir bilgi gelmedi ne yapmam gerekir bir bigim yok

Adem özcan
Adem özcan - 5 ay Önce

kura çekilelii onbir ay oldu hala ihale yapılmadı k.maraş afşin nezaman başlar

Dilek yıldırım
Dilek yıldırım - 5 ay Önce

Tokide kuralarinda ismim cikti bize bilgi gelecekmi hic bir bilgimiz yok neyapmamiz gerekiyo

Ayse kalkan
Ayse kalkan - 4 ay Önce

2020yilinda kurada adim cikti hala hic bir bilgi yok beklemekten sitres olduk lutfen ses verirmisiniz olumlu ya da olumsuz 2021 yili yazilimlari basladi bir daha yazilmali miyiz hic bir bilgi verilmiyor lutfen biz bunuyapmayi

Zeynep ilboz
Zeynep ilboz - 6 ay Önce

TOKİ için ödeme bilgisi gelirmi ne zaman ödeme olur

Adil s
Adil s - 4 ay Önce

Evet bende samsunda engelli kontenjanından asil olarak ev sahibi oldum fakat ne zaman ödeme başlayacak ayrıca taksitler ne kadar hiçbir bilgimiz yok bütçemi aşarsa vazgeçerim

Fadime kartal
Fadime kartal - 5 ay Önce

Merb tuzla cekilisinde bir dayre hak kazandim tuzlada yapilacak konut insaati ne zaman baslayacak bir bilqi alabilirmiyim