TOKİ Kuraları Ne Zaman Çekilecek? TOKİ Kuralarıyla İlgili Bilmeniz Gerekenler

TOKİ 50 Bin Konut için başvuru işlemleri sona erdi. Şimdi sırada kura tarihlerinin belirlenmesi ve kura süreci var. Peki TOKİ kura çekilişi ne zaman? Kura sonuçları ne zaman açıklanacak? Kura sonucunda konut talihlileri neler yapacak? Kurada adı çıkmayanlar ödediği başvuru ücretini nasıl iade alacak? Hepsi haberimizde...

TOKİ Kuraları Ne Zaman Çekilecek? TOKİ Kuralarıyla İlgili Bilmeniz Gerekenler

TOKİ başvuru işlemleri 19 Nisan'da sona erdi. Bundan sonraki süreçte başvurucular arasında kura çekilişi yaparak konut sahiplerinin belirlenmesi var. Peki süreç nasıl işleyecek? TOKİ kura çekilişi ne zaman? 2019 TOKİ kura çekiliş tarihi belli oldu mu? ve daha fazla merak edilen sorunun cevabı haberimizde olacak...

 TOKİ KURA ÇEKİLİŞİ NE ZAMAN?  

TOKİ çekiliş tarihleri belirlendiği anda EMLAK GÜNDEMİ'nde yer alacak. 

KURA ÇEKİLİŞİ NASIL YAPILACAK?  

--Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerine kuraya girmeden konut alma hakkı tanınacak, ancak bu kişilerin konutları öncelikli olarak kura ile belirlenecektir.

--Engelli vatandaşlarımıza konut sayısının yüzde 5’i kadar kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte tekrar kuraya tabi tutulacaktır.

--Emekli vatandaşlarımıza konut sayısının yüzde 25’i kadar kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte tekrar kuraya tabi tutulacaktır.

--Diğer başvuru sahipleri, (yukarda sayılan gruplarda yer almayanlar) kura ile belirlenecektir.  Kura çekim işlemleri belirlenen kategori önceliğine göre gerçekleştirilecektir.

KURA SIRALAMASI

--İlk olarak Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerin konutları,

--Engelli Vatandaşlarımızın konut Alma hakkı ve konut belirleme kurası

--Emekli Vatandaşlarımızın Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme kurası,

--Diğer başvuru sahiplerinin Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme kurası yapılacak.

KURADA ÇIKANLAR NE KADAR TAKSİT ÖDEYECEK?

Projenin yüzde 64'ü 2+1, yüzde 36'sı 3+1 konut şeklinde. Yani 50 bin konutun, 32 bin 198’i 2+1, 17 bin 802'si ise 3+1 şeklinde.

--2+1 konutlar 75 metrekare ile 85 metrekare arasında değişmekte ve konut fiyatı 116 bin 400 liradan başlayıp,13 bin 968 liradan başlayan peşinat miktarları ve 388 liralık aylık taksiti ile beraber 240 aya kadar vade seçeceği bulunmakta.

--3+1 konutlar ise 110 metrekare ile 128 metrekare arasında değişmekte. Konut fiyatı da 170 bin 720 lira. Peşinatı 17 bin civarında. Aylık taksiti 759 lira ve 180 aya kadar vadesi var.  

ÖNEMLİ NOT: Peşinat miktarı, taksit tutarı illere göre değişiklik göstermektedir.

KURADA KONUT ÇIKANLAR (HAK SAHİBİ OLANLAR) NE YAPACAK?

Kuralarda adı çıkan, konut almaya hak kazananlar için ayrı bir süreç başlayacak. İşte kurada konut çıkanların yapacakları:

SÖZLEŞME İMZALAMA AŞAMASINDA İBRAZ EDİLECEK BELGELER

--İl/ilçe Nüfus Müdürlüğünden onaylı vukuatlı nüfus kaydı ve adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belge (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuranlar 3 (üç ) yıl ikamet ettiğini kanıtlayacak belgeyi) ibraz edecektir.  

--Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri hariç olmak üzere diğer 3 kategoriden hak sahibi olarak belirlenen vatandaşlar, İl/ilçe Tapu Sicil Müdürlüğünden başvuru sahibinin, kendisine, eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklarına ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) bulunmadığına dair belgeyi ilan edilen tarihlerde ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklardır. Kanıtlayamayanların hakları iptal edilecektir.  

--Hane halkı gelirinin en fazla net 4.500 lira olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri, (İstanbul için 4.800 lira) Başvuru sahibi evli ise kendisi ve eşinden çalışan varsa kendisinin ve eşinin ayrı ayrı gelirini kanıtlayan belgeler (tabi olarak çalıştıkları sosyal güvenlik kurumlarından çalıştığına dair alınan belgeler ile maaş bordroları, maaş belgeleri, vb.)  Başvuru sahibi veya eşinden herhangi biri çalışmıyorsa Sosyal Güvenlik Kurumundan çalışmadığına dair belgeleri, Başvuru sahibi emekli ise, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan maaş dökümü veya emekli maaşının yatırıldığı banka hesap ekstresi. Gerekli görüldüğünde ek belge istenebilecektir.  

1. KATEGORİDE (ŞEHİT YAKINI, GAZİ, DUL VE YETİMLER) EVRAK İBRAZ EDEREK HAK SAHİBİ OLANLARDAN FAİZSİZ KONUT KREDİSİNDEN YARARLANMAK İSTEYENLER

Aracı Bankanın Ziraat Bankası olması halinde; İlan edilen tarihler arasında kura ile belirlenen konuta ilişkin “Konut Tahsis Belgesi”ni ilgili Banka Şubesinden temin edecektir. Hak sahibine ilişkin bilgiler ile “Konut Tahsis Belgesi”, ilgili Temerküz Banka şubesi tarafından Ziraat Bankası Genel Müdürlüğüne ulaştırılacaktır. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü hak sahibine ilişkin kredi talebini Toplu Konut İdaresi Başkanlığına iletecek ve açılacak olan kredi tutarı konut bedelinden mahsup edilecektir. Bakiye borç kalması durumunda satış sözleşmesi hükümleri uygulanacaktır. Ancak, seçilen konutun bedelinin kredi tutarından düşük olması durumunda; satış bedeli dışında kalan masraflar ve vergiler dikkate alınarak kredi ödemesi yapılır ve bu miktar kredi tutarını geçemez.

Aracı Bankanın Ziraat Bankası dışında başka bir banka olması halinde; İlan edilen tarihler arasında ilgili Banka şubesinden alacakları “Konut Tahsis Belgesi” ile birlikte Ziraat Bankası Şubesine başvuracaktır. Başvurular  Ziraat Bankası Şubesi tarafından Ziraat Bankası Bireysel Krediler Daire Başkanlığı’na iletilecektir. Ziraat Bankası tarafından İdaremizden talep edilen kredi tutarları konut satışına aracılık eden Banka şubesinde hak sahipleri adına açılan hesaba aktarılacaktır. Aktarılacak olan kredi tutarı konut bedelinden mahsup edilir. Bakiye borç kalması durumunda satış sözleşmesi hükümleri uygulanacaktır. Ancak, seçilen konutun bedelinin kredi tutarından düşük olması durumunda; satış bedeli dışında kalan masraflar ve vergiler dikkate alınarak kredi ödemesi yapılır ve bu miktar kredi tutarını geçemez.  

FAİZSİZ KONUT KREDİSİNİ KULLANMAKSIZIN 1. KATEGORİDE SÖZLEŞME İMZALANMAK İSTENMESİ DURUMUNDA

İdaremizce ilan edilecek tarihler arasında, kura ile belirlenen konuta ilişkin peşinat bedelini yatırarak sözleşme imzalayacaklardır. Söz konusu kişilere bu satış kampanyasından bir defaya mahsus olmak üzere konut satışı yapılacaktır.

Konutlar, yüzde 10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları konut teslimlerini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır.  

OTURMA KOŞULU VE DEVİR İŞLEMLERİ

Alt gelir grubu projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyeceklerdir.  Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak olup, alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilecektir.  Gerçeğe aykırı beyanda bulunulması halinde, kurada hak sahibi olanların konut alma hakları iptal edilecektir.

Sözleşme imzalanmış ise sözleşmeleri feshedilerek gerekli hallerde ödenen peşinat tutarları irat kaydedilecek ve ödenen taksit tutarları masraflar tahsil edildikten sonra faizsiz olarak iade edilecektir.

KURADA ADI ÇIKMAYANLAR NE YAPACAK? BAŞVURU ÜCRETİ İADESİ NASIL?

Kurada adı çıkmayanlar başvuru yaptıkları Halk Bankası veya Ziraar Bankası şubelerine giderek başvuru sırasında yatırdıkalrı ücretileri kesinti olmadan geri çekebilecekler.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2019, 10:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Taner şirin
Taner şirin - 2 yıl Önce

Tokinezaman aciklanacak

Rıza Erkuş
Rıza Erkuş - 2 yıl Önce

TOKİ,KURALAR ÇEKİLİRKEN BİZLERE HABER VERİLECEKMİ.

Selma
Selma - 2 yıl Önce

İstanbul icin odeme durumu nasil olcak