TOKİ Kuraları İstanbul için Ne Zaman Yapılacak?

100 bin sosyal konut hamlesinde en büyük pay İstanbul'un. Mega kente 10 bin konut inşa edilecek. 10 Bin konut içinse 350 bini aşan başvuru geldi. Peki kuralar ne zaman çekilecek?

TOKİ Kuraları İstanbul için Ne Zaman Yapılacak?

Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) başlattığı 100 bin sosyal konut projesinde başvurular geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Başvurularını e-Devlet üzerinden tamamlayan vatandaşlar şimdi kura tarihine odaklandı.

Özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük illerde başvurularını tamamlayanlar TOKİ çekilişi İstanbul Ankara ve diğer illerde ne zaman yapılacak? sorusunun yanıtını sorguluyor.

Peki, TOKİ başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? 2020 TOKİ çekilişleri ne zaman? 

TOKİ KURA SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

TOKİ’nin 'Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut' projesi başvuruları 15 Ocak'ta sona erdi. 16 Aralık'ta başvuru süreci başlayan 100 bin sosyal konut için 1,2 milyon başvuru gerçekleştirildi. Binlerce kişiye uygun fiyatlarla ev sahibi olma imkanı sağlayan sosyal konutlar, kura yöntemiyle sahibine ulaşacak.

Gerekli işlemleri ve belgeleri tamamlayan adaylar şimdi heyecanla TOKİ kura çekilişi sonuçlarını bekliyor.

TOKİ kura sonuçları herhangi bir aksilik olmaması halinde şubat ayı içerisinde açıklanacak.

KURA TÖRENİ

"Hak Sahibi Belirleme Kurası" noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının yüzde 10'u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2) "En az yüzde 40 engelli vatandaşlara" konut sayısının yüzde 5'i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

3) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

1. Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 (beş) iş günü sonrasında Başvuru yapılan Bankanın yetkili Şube'lerinden geri alabilecektir.

Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare'ce belirlenecek tarihte "Konut Belirleme Kurası" çekilecektir.

İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.

EN FAZLA KONUT İSTANBUL'A 

Sosyal konut hamlesinde en büyük payı alan İstanbul'da 10 bin konut inşa edilecek.

İstanbul'dan sonra en fazla konut 5 bin 200 adetle Gaziantep'te yapılacak. Ankara ve Konya'da 4 bin, Balikesir, Denizli, İzmir . ve Şanlıurfa'da 3 bin 500, Bursa'da 3 bin 200, Kocaeli, Kayseri ve Eskişehir'de 3 bin sosyal konut hayata geçecek.

Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2020, 06:25
YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc