TOKİ'den Konut Alma Şartlarında Önemli Değişiklik

TOKİ'nin alt gelir grubu için başvuru şartlarında değişiklik yapıldı. Buna göre, 2020'de aylık hane halkı gelirinin en fazla 5.500 lira olma şartı istenirken, bu yıl bu şart 6.500 liraya yükseltildi. İstanbul genelinde ise bu şart 7.000 lira olarak açıklandı.

TOKİ'den Konut Alma Şartlarında Önemli Değişiklik

Dar ve orta gelirli aileleri uygun taksit imkanlarıyla konut sahibi yapan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 2021 yılında da projelerine hız kesmeden devam ediyor.

Her yıl 100 bin kişiyi yeni evlerine kavuşturan TOKİ, 114 bin liradan başlayan fiyatlarla birçok ilde bulunan konutlarını satıyor. 180 ay vade fırsatı sunulan projede aylık taksit tutarı ise 562 liradan başlıyor.

Hane Halkı Geliri Yeniden Belirlendi

TOKİ alt gelir grubu için başvuru şartlarında değişikliğe gitti. Geçtiğimiz yıl aylık hane halkı gelirinin, en fazla 5.500 lira olması istenirken, bu yıl bu şart 6.500 lira olarak belirlendi.

Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 6.500 lira olması gerekiyor.

İstanbul genelinde ise bu şart 7.000 lira olarak açıklandı.

Alt Gelir Grubu Başvuru Şartları

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin:
 T.C. vatandaşı olması

Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor)

Toplu Konut İdaresinden  konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)

Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)

Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmıyor)

Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 6.500 lira olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 6.500  lira olması gerekiyor) (İstanbul ilinde gelir şartı 7.000 lira olarak uygulanıyor)

Bir hane halkı adına yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları yalnızca bir adet başvuru yapması gerekiyor.

Ayrıca, yukarıdaki başvuru şartlarına sahip olan:

1. Kategori olan Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinin

2. Kategori olan En az yüzde 40 Engelli Vatandaşların

3. Kategori olan Emekli Vatandaşların

4. Kategori olan Diğer alıcı adaylarının başvuruları ayrı olarak 4 kategoride kabul edilecek.

TOKİ Başvurusunda İstenen Belgeler

Başvuru sahipleri:

Kimlik Fotokopisi,

Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna göre Emekli Sandığından alacakları Hak Sahipliği Belgesi

Engelli vatandaşlar için, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az yüzde 40 engelli olduğuna dair)

Emekli vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren belge veya yazıyı ibraz edecekler.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2021, 09:44
YORUM EKLE