TOKİ'den İkinci Ev Alınabilir mi?

TOKİ ülke genelinde uygun ödemelerle konut üretmeye devam ediyor. Düşük taksitlerle ev sahibi olmak isteyen binlerce kişi konut almak için kuruma başvuruyor. Hatta daha önce TOKİ'den ev alanlarda yeniden ev almak için başvuruda bulunmak istiyor. Peki TOKİ'den ikinci kez ev almanın önünde engel var mı?

TOKİ'den İkinci Ev Alınabilir mi?

Yeniakit'te yer alan habere göre, TOKİ’ye başvurusu sonucu kura çekilişinde kendisine ev çıkan ve TOKİ’den ev alan bir kişi yeniden ev alabilir mi? TOKİ başvurusu yapabilir mi? 

TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI

-T.C. vatandaşı olması

-Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir)

-Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)

-Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)

-Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.)

-Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4.500 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 4 bin 500 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 4.800 TL olarak uygulanmaktadır.)

-Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir adet başvuru yapması gerekmektedir.

TOKİ'DE BİRDEN FAZLA KONUT ALINABİLİR Mİ?

Proje bazında kurulan komisyonca takdir edilen arsa ve bina değerinin TOKİ  tarafından belirlenecek konut fiyatından yüksek çıkması durumunda, bu hak sahiplerine tespit edilen değere denk gelecek sayıda konut verilebilmesi için gerekli düzenleme İdarece yapılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2019, 06:06

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER