TOKİ'den Ev Nasıl Alınır? TOKİ Konut Başvuru Koşulları 2021

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) konut almak isteyen yüzbinlerce kişinin hayalini gerçeğe dönüştürmeye devam ediyor. TOKİ'nin 2021 yılı içinde de yeni bir 100 bin sosyal konut projesinin hayata geçirmesi bekleniyor.

TOKİ'den Ev Nasıl Alınır? TOKİ Konut Başvuru Koşulları 2021

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 100 bin konut projesiyle ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

Bakan Kurum açıklamasında dar gelirli vatandaşların ev sahibi olması için hayata geçirilmesi planlanan projede 100 bin kişinin yararlanacağını söylemişti.

Bu yıl yapılması planlanan 100 bin konut ise 81 il genelinde bulunacak. Başvuruların ne zaman başlayacağıyla ilgili detaylı bir bilgi ise henüz gelmedi. 

TOKİ Başvuru Şartları

-- Türk vatandaşı olmak,

-- Başvuru yapılan konut projesinin yer aldığı il ve ilçe sınırları içinde en az 1 yıldır ikamet etmek ve bu il nüfusuna kayıtlı olmak,

-- Daha önce TOKİ'den konut sahibi olmamak

-- TOKİ kredisi kullanmamak

-- Konut başvurusu yapacak olan kişinin kendisine, eşine ya da bakmakla yükümlü olduğu velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir taşınmaz kaydı bulunmaması,

-- Başvuruda bulunacak olan kişinin en az 25 yaşında olması,

-- Aylık toplam hane halkı geliri sınırının 2 bin 600 lirayı geçmemesi gerekiyor.

Başvuruda Hangi Belgeler İsteniyor?

TOKİ'den ev ve iş yeri almak isteyenlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 18 yaşını doldurması gerekiyor.

Kurasız ev çekilişine Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun kurulmuş tüzel kişilikler başvuruda bulunabiliyor.

TOKİ'den kurasız ev çekilişi için; vergi sicil numarası, T.C. kimlik numarası ve fotoğraflı nüfus kayıt örneği yeterli oluyor.

TOKİ Kuraları Nasıl Çekiliyor?

"Hak Sahibi Belirleme Kurası" noter huzurunda; Banka ve İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10'u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2) "En Az yüzde 40 Engelli Vatandaşlara" konut sayısının %5'i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

3) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacaktır.

Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 2 (iki) iş günü sonrasında Ziraat Bankası yetkili şubelerinden geri alabilecektir.

Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare'ce belirlenecek tarihte "Konut Belirleme Kurası" çekilecektir.

İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.

TOKİ Sözleşme İmzalama Aşaması

Konut belirleme kurası ile konutu belli olan alıcılar İdarenin belirleyeceği ve ilan edeceği tarihlerde Ziraat Bankası Temerküz Şubesinde (Daha sonra ilan edilecektir.) Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve kredi kullanım işlemlerini gerçekleştireceklerdir.

Sözleşme imzalama aşamasında;

Nüfus Müdürlüğünden adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan Proje bulunduğu il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belge,

Hane halkı gelirinin en fazla net 5.500 lira (İstanbul için 6.000 lira) olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri,

Gerekli görüldüğünde istenebilecek ek belgeler ile birlikte ilan edilen tarihlerde ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklardır.

TOKİ Açık Satış Duyuruları

TOKİ'nin web sitesinde bulunan çekiliş ve kura olmadan alınan ev ilanlarını kapsamaktadır.

Açık satış duyuruları TOKİ tarafından 6 ayda bir duyurulsa da bu durum talebe göre değişiklik gösterilebiliyor. Eğer talep çok olursa açık satış duyurusunun süresi kısalabiliyor.

TOKİ Açık Satış Nasıl Yapılır?

TOKİ'nin yaptığı açık satış duyurularına başvuranlar başvuru sırasına göre, eğer başvuru şartlarını sağlıyorsa ev sahibi olabiliyor.

İlk başvuruda bulunan ve şartları sağlayan vatandaşın en sahibi olduğu TOKİ açık satış başvuruları Halkbank ve Ziraat Bankası üzerinden yapılıyor. 

TOKİ açık satış başvurularında peşinat ne kadar araştıranlar için, peşinat durumu net olmadığını ve projenin durumuna göre yüzde 10 ile yüzde 25 arasında değiştiğini belirtelim.

Açık satışlarda geriye kalan tutar ev ve iş yerine göre vade sayısında değişiklik gösterilerek ödeniyor.

TOKİden açık satışla ev alan bir kişi 240 ay vade ile ödeme yapabilirken, iş yeri alan bir kişi 60 aya kadar vadeli ödeme yapabiliyor.

Takvim

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2021, 12:17
YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc