TOKİ'den Ev Almak için Konut Kredisi Çekilebilir mi?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) uygun fiyatla konut sahibi yapmaya devam ediyor. Peki, TOKİ konutlarını almak için konut kredisi çekilebilir mi?

TOKİ'den Ev Almak için Konut Kredisi Çekilebilir mi?

TOKİ kuralarına katılarak ev sahibi olma hakkı elde eden kişilerin ilk olarak peşinat ödemesi gerekiyor.

Bu peşinat için bankalar tarafından TOKİ kredisi veriliyor. TOKİ kredisi veren bankaların başında Ziraat Bankası ve Halkbank geliyor.

TOKİ kredisi Peşinat bedeli için Ziraat Bankası üzerinden kredi çekmek isteyen vatandaşlar için banka bazı şartlar belirledi.

Şartlar:

Türkiye vatandaşı olmak

Kredi notunun yüksek olması 

Krediyi düzenli ödeyebileceğine dair gelir beyanı 

3+1 daire için 18 yaşını doldurmuş olmak

2+1 daire için 25 yaşını doldurmuş olmak 

Konut projesinin bulunduğu bölgede en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak 

.Daha önce bankalardan konut kredisi kullanmamış olmak 

Başvuru sahibinin ya da eşinin üzerine kayıtlı herhangi bir mal varlığının bulunmaması 

Hane geliri azami tutarının 4.500 lira olması durumunda kredi başvurusu yapılabiliyor.

Ziraat Bankası, TOKİ'den ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara sunduğu kredide 2020 yılında yüzde 0,49 faiz oranı uygulanıyor.

Kredi için 240 aya varan vade imkanı bulunurken, başvuru yapmak oldukça kolaydır.

Başvuru için gerekli belgelerini tamamlayan vatandaşlar banka şubelerine giderek başvurusunu tamamlayabilir.

Bankanın başvuruyu değerlendirmesinden sonra olumlu dönüş yapılan kişilerin TOKİ hesabına çekilen tutar yatırılıyor.

Faizsiz Konut Kredisi

Toplu Konut Fonu'ndan Şehit Ailelerine, Terör Malulleri ile Dul ve Yetimlerine açılan faizsiz konut kredisinin ilk uygulaması 1985 yılında, Polis Vazife ve Salahiyet Kanununa bir madde eklenerek, 1 Ocak 1971 tarihinden itibaren şehit olan polislerin ailelerine Toplu Konut Fonu'ndan 5.000.000 lira faizsiz kredi verilerek başlatılmıştır.

1991 yılında ise Toplu Konut Kanununa bir madde eklenerek bu kredinin kapsamı genişletilmiş ve Emekli Sandığından maaşa bağlanan ve Faizsiz Konut Kredisi için Hak Sahipliği Belgesi alan tüm şehit aileleri ile terör malulleri ve bunların dul ve yetimlerinin de yararlanması sağlandı.

Bu esasları düzenleyen, "Toplu Konut Fonu'ndan Şehit Ailelerine, Malulleri ile Dul ve Yetimlerine Açılacak Faizsiz Konut Kredisi Yönetmeliği" 21 Eylül 1991 tarih ve 20998 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu Yönetmelik; faizsiz konut kredisi kullanacak hak sahibi kapsamının genişletilmesi nedeniyle 13 Şubat 2014 tarih ve 28912 sayılı "Toplu Konut İdaresi Tarafından Şehit Ailelerine, Harp Ve Vazife Malulleri İle Dul Ve Yetimlerine Açılacak Faizsiz Konut Kredisi Hakkında Yönetmelik" ile yürürlükten kaldırılmıştır. Bu yönetmeliğin çıkış tarihinden önce kredi kullananlara eski yönetmelik hükümleri uygulanacaktır.

Krediden yararlanabilmek için, Sosyal Güvenlik Kurumundan (Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü) alınacak hak sahibi olduğuna dair belge ile Ziraat Bankası'na başvurulması gerekmektedir.

Şehit Kredisinden yararlanılarak edinilecek konutlar için herhangi bir kısıtlama bulunmamakta, tapunun en fazla bir yıl önce alınmış olması yeterli olmaktadır. Kredi ile istenilen yörede ve istenilen büyüklükte konut edinmek mümkün oluyor.

Kredi miktarı her yıl Devlet İstatistik Enstitüsünce Türkiye geneli için ilan edilen yıllık fiyat artış oranı kadar artırılır. 

Kredinin geri ödemesi, hak sahibinin her türlü tazminat dahil almakta olduğu maaşının 1/4'ü tutarındaki miktarın Sosyal Güvenlik Kurumu'nca kesilmesi suretiyle yapılır.

Kredinin vadesi borcun tamamen ödendiği zamandır. Krediye faiz uygulanmaz. Ancak, kredinin açılışında bir defaya mahsus olmak üzere hak sahibinden kredinin yüzde 1'i oranında masraf alınır.

Takvim

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2021, 09:23
YORUM EKLE