banner53

TOKİ'den Ev Almak Caiz mi?

TOKİ tarafından başlatılan 100 bin konut kampanyası hepimizin malumu… Peki, konut ihtiyacının sürekli artmasının sebebi sadece nüfus artışı mı? KONTV ekranlarında yayınlanan İslam ve Hayat Programında bu konu ile ilgili gelen onlarca mesaja cevap verildi.

TOKİ'den Ev Almak Caiz mi?

konhaber'de yer alan habere göre, har geçen yıl artan konut ihtiyacına cevap verebilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut idaresince başlatılan 100 bin konut kampanyası büyük ses getirdi.

Göç ve dolayısıyla nüfus artışı… Peki, konut ihtiyacının artmasındaki başlıca sebepler sadece bunlar mı?

Prof. Dr. Orhan Çeker insanların ihtiyacından fazla konut alındığını aynı şekilde evlerin gereğinden büyük inşa edildiğini söyledi.

Peki, toplu konut projelerinden ev sahibi olmak caiz mi? Bu noktada çok ince bir çizgi var… 

Prof. Dr. Orhan Çeker, "Faizi veren, faizli krediyi verende malı satan aynı kurum veya kişiyse biz orada faiz vardır demiyoruz, biz ona şunu diyoruz; "Bu evin peşin fiyatı 200 bin lira. 20 yıl vadeyle alırsanız 400 bin lira... Piyasada böyle alışveriş yok mu, bütün esnaf böyle alışveriş yapıyor. Sahibi devlet olduğu için, krediyi de devlet verdiği için, yani hem kredinin sahibi hem de malın sahibi aynı  kurum olduğu için biz bunu peşin alışveriş veresiye alışveriş olarak görüyoruz ve faiz yoktur diyoruz." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER