banner53

TOKİ'den Ev Alma Şartları Neler? TOKİ'den El Alma Rehberi 2021

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) hem açık satış hem de kura usulüyle binlerce aileyi ev sahibi yapmayı sürdürüyor. Kurum, her yıl dar gelirli aileler için 100 bin konut üretecek. Peki TOKİ'den ev sahibi olma şartları neler?

TOKİ'den Ev Alma Şartları Neler? TOKİ'den El Alma Rehberi 2021

TOKİ'den Ev Almak için Başvuru Şartları Neler?

-- Türk vatandaşı olmak,

-- Başvuru yapılacak olan konut projesinin yer aldığı il ve ilçe sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet etmek ve bu il nüfusuna kayıtlı olmak,

-- Daha önce TOKİ'den konut almamak ya da TOKİ kredisi kullanmamış olmak,

-- Konut başvurusu yapacak olan kişinin kendisine, eşine ya da bakmakla yükümlü olduğu velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir taşınmaz kaydı bulunmaması,

-- Başvuruda bulunacak olan kişinin en az 25 yaşında olması,

-- Aylık toplam hane halkı geliri sınırının 2 bin 600 lirayı aşmaması (yani aynı ev içerisinde yaşayan kişilerin toplam gelirlerinin en fazla 2 bin 600 lira olması, İstanbul için bu sınır 3 bin 100 lira olarak uygulanmaktadır).

Başvuru Nasıl Yapılır?

TOKİ'den ev almak isteyenlerin internet sitesi üzerinden yayımlanan ilanlara ulaşıp, ilanın başvuru şartlarında belirlenen peşinatı Halkbank ya da Ziraat Bankası'na yatırması gerekecek.

TOKİ'nin belirlediği tarihlerde başvuru formu ve peşinat olarak yatırılan tutarın dekontu ile başvurması gerekiyor. 

Başvuru Sırısında İstenen Belgeler

TOKİ'den ev ve iş yeri almak isteyen kişilerin TC vatandaşı ve 18 yaşını doldurması yeterli olacak.

Kurasız ev çekilişine Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun kurulmuş tüzel kişilikler başvuruda bulunabiliyor. 

TOKİ'den kurasız ev çekilişi için; vergi sicil numarası, TC kimlik numarası ve fotoğraflı nüfus kayıt örneğinin hazır bulunması gerekiyor. 

TOKİ Kuraları Nasıl Yapılır?

"Hak Sahibi Belirleme Kurası" noter huzurunda; Banka ve İdare yetkilileri denetiminde yapılacak. 

-- Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının yüzde 10'u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecek.

-- "En az yüzde 40 Engelli Vatandaşlara" konut sayısının yüzde 5'i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecek.

-- Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacak.

-- Diğer konut alıcı adayları için idarenin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecek.

-- Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacak.

-- Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 2 iş günü sonrasında Ziraat Bankası yetkili şubelerinden geri alabilecektir.

-- Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare'ce belirlenecek tarihte "Konut Belirleme Kurası" çekilecek.

-- İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecek.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2021, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER