TOKİ'den 305 Liradan Başlayan Taksitle Ev!

TOKİ dar gelirli aileleri ev sahibi yapmak için 81 projede yer alan konutları açık satışa sundu. Konut sahibi olmak isteyenler 305 liradan başlayan taksitlerle ev sahibi olabilecek.

TOKİ'den 305 Liradan Başlayan Taksitle Ev!

81 PROJE

Takvim'de yer alan habere göre, 81 proje için başvuruları alan TOKİ, en ucuzu 83 bin liradan vatandaşları ev sahibi yapıyor. 11. Kalkınma Planı'na göre, 2019- 2023 yılları arasında dar gelirli aileler için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) kanalıyla 280 bin konut inşa edilecek. TOKİ tarafından resmi açıklama yapıldıktan sonra gerekli şartları sağlayanlar ev sahibi olmak için idareye başvurabiliyor. TOKİ'den v sahibi olmak isteyen vatandaşların son başvuru tarihlerine kadar müracaatını yapması gerekmektedir.

EN UCUZU 83 BİN TL

Şanlıurfa Viranşehir konutlarının detaylarına baktığımızda en ucuz konutun burada olduğu görüldü. 2+1 konut için 83 bin lira fiyat verilmiş. Taksitle almak isteyen vatandaşlar için aylık taksit tutarı 305 lira olarak öne çıkıyor.

TOKİ ANKARA KUZEYKENT: 355 KONUT

Bu proje kapsamında TOKİ Ankara Kuzeykent Projesi Toplu Konut Uygulaması ile 355 adet konutu satışa çıkardı. Bu satışlara başvurular başladı. Ödeme planı ise 25 bin lira peşinat ve 1.309 lira taksit şeklinde. 31 Aralık tarihine kadar devam edecek bu kampanyadan peşin ev almak isteyenlere ise yüzde 10 indirim uygulanacak.

ANKARA MAMAK 2. ETAP: 50 KONUT

Bu konut proje ile TOKİ 50 adet daireyi ön şartsız, kurasız başvuru şartlarına göre satışa çıkardı. Bu satış için de başvurular 31 Aralık tarihine kadar devam edecek.

TOKİ ANKARA MAMAK 3. ETAP: 223 KONUT

Bu kampanya ile satışa çıkarılan dairlerin ödeme koşulları oldukça talep görüyor. TOKİ bu kampanya için 14 bin 784 lira peşinat talep ederken aylık ödemeler 770 liradan başlayan fiyatlarla oluyor. 31 Aralık tarihine kadar devam edecek projeler başvuru önceliğine göre yapılacak.

KUZEY ANKARA KENT GİRİŞİ 5. BÖLGE: 444 KONUT

Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan bu kampanya ile 444 konut satışın için başvurular alınacak. Diğer kampanyalar gibi 31 Aralık tarihine kadar devam edecek bu satışlar kurasız başvuru önceliğine göre yapılacak.

İSTANBUL'DA 116 KONUT

İstanbul'da Ataşehir'de 2+1 ve 3+1 şeklinde toplamda 53 adet konut, Başakşehir Kayaşehir projesinde 4+1 şeklinde toplamda 64 adet konut açık artırma usulüyle satılacak İstanbul'daki konutlara yüzde 40, yüzde 50 peşin, 96 ve 120 ay vade imkanları sunulacak. Bu konutlar sahiplerine hemen teslim edilecek. Bursa'da da açık artırmayla 36 adet konut satılacak. Bu konutların 10'u İznik'te, 4'ü Orhangazi'de, 21'i Osmangazi'de biri de Hamitler'de yer alıyor. Bu konutlara %25 peşinat ve 120 ay vade ile sahip olabilirsiniz.

DAR GELİRLİYE 280 BİN KONUT YAPILACAK

Hükümetin ucuz konut hamlesi önümüzdeki dönemde de tam gaz sürecek. 11. Kalkınma Planı'na göre, 2019- 2023 yılları arasında dar gelirli aileler için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) kanalıyla 280 bin konut inşa edilecek. Konutların yeri ve fiyatı her sene açıklanacak.

Fiyatlar illere göre farklılık gösterse de ihtiyacı olan vatandaşlar TOKİ konutlarını kira öder gibi en az 388 lira taksit ödeyerek alabiliyor. İdare, alt gelir grupları için 75 ve 85 metrekarelik, fiyatı 116 bin lira olan 2+1 konutlar inşa ediyor. Yüzde 12 peşinatla (14 bin lira ) alınan konutlar için 240 aya kadar vade uygulanıyor, 388 lira taksit ödeniyor. 3+1 konutlar ise 110 ve 128 metrekare olarak inşa ediliyor.

170 bin liraolan konutlar, yüzde 10 peşinatla (17 bin lira) 180 ay vade ve aylık 760 liradan satın alınabiliyor. Konutlar en geç 36 ay içinde hak sahiplerine teslim ediliyor. TOKİ son 4 yılda yüzde 89'u sosyal konut olmak üzere yaklaşık 240 bin konut üretti.

NASIL BAŞVURULUR?

TOKİ tarafından resmi açıklama yapıldıktan sonra gerekli şartları sağlayanlar ev sahibi olmak için idareye başvurabiliyor. Başvuruda, TC Kimlik fotokopisi, Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve yetimlerden "Hak Sahipliği Belgesi", engellilerden Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi ya da en yüzde 40 oranında engelli olduğu yazılan ve tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporu, emeklilerden, emekli olduğunu gösteren belge isteniyor. 2+1 konutlar için 500 TL, 3+1 konutlar için 1.000 TL ön kayıt parası alınıyor. Çeşitli nedenlerle proje gerçekleşmemesi veya hak sahibi olamaması halinde bu paralar iade ediliyor. Talep toplama işlemleri bankalar tarafından yapılıyor.

KİMLER BAŞVURABİLİYOR?

-- Türk vatandaşı olanlar ve başvuru yapacağı il sınırları içinde en az bir yıl ikamet edenler,

-- 2+1 konutlar için 25 yaşını dolduranlar

-- 3+1 konutlar için 18 yaşını dolduranlar

-- 2+1 konutlar için hane halkı geliri 4 bin 500 lirayı geçmeyenler (İstanbul için bu miktar 4.800 lira)

TOKİ ALT GELİR GRUBU ve EMEKLİ BAŞVURU ŞARTLARI

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

-- T.C. vatandaşı olması,

-- Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir),

-- Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç),

-- Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)

-- Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.),

-- Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4.500 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 4.500 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 4.800 TL olarak uygulanmaktadır.),

-- Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir adet başvuru yapması, gerekmektedir.

Ayrıca, yukarıdaki başvuru şartlarına sahip olan;

1. Kategori olan"Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinin" ,

2. Kategori olan"En az %40 Engelli Vatandaşlarımızın"

3. Kategori olan "Emekli Vatandaşlar"ın

4. Kategori olan "Diğer alıcı adaylarının" başvuruları ayrı olarak 4 kategoride kabul edilecektir.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

-- Kimlik Fotokopisi,

-- Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli Sandığından alacakları "Hak Sahipliği Belgesi"

-- Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair),

-- Emekli vatandaşlarımız, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren belge veya yazıyı,
İbraz edeceklerdir.

SATIŞTA OLAN KONUTLAR

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2019, 08:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ferhat çoban
Ferhat çoban - 2 yıl Önce

Taksitler