TOKİ 50 Bin Sosyal Konuttan 15 Binin Sahibi Belirlendi

TOKİ'nin son 16 yılda 843 bin 546 konut üreterek teslim ettiğini belirten TOKİ Başkanı Ömer Bulut, 50 bin sosyal konutluk projenin kura çekimlerinin devam ettiğini, bugüne kadar projede 15 bin hak sahibinin belirlendiğini söyledi.

TOKİ 50 Bin Sosyal Konuttan 15 Binin Sahibi Belirlendi

TOKİ 16 YILDA 843 BİN KONUT ÜRETTİ

TOKİ Başkanlığı İstanbul Hizmet Binasında, şirketin faaliyetleri, 50 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi’nde gelinen süreç, Millet Bahçeleri, TOKİ faaliyetlerinin ekonomiye katkıları ve gelecek dönemdeki hedeflere ilişkin basın toplantısı düzenlendi.

Bulut, toplantıda yaptığı konuşmada, TOKİ'nin ağırlıklı konut hamlesini son 16 yılda gerçekleştirdiğini ifade ederek bugün itibarıyla 843 bin 546 konuta ve 15 bine yakın sosyal donatıya ulaşıldığını dile getirdi. 

TOKİ Başkanı Ömer Bulut

TOKİ SADECE SOSYAL KONUT ÜRETECEK

TOKİ'nin gelecek dönemde sosyal konuta önem vereceğini anımsatan Bulut, "Cumhurbaşkanımızın da bu konuda bize net talimatı var. TOKİ olarak artık sosyal konut dışında bir konut üretimi gerçekleştirmeyeceğiz. Bu doğrultuda da biz adımlarımızı yıl başından itibaren başladık. Zaten 5 Mart'ta Cumhurbaşkanımınızın müjdelediği 50 bin sosyal konut bu mantık ve düşünce çerçevesinde ortaya çıkmış bir proje." ifadelerini kullandı.

BUNDAN SONRA TÜM PROJELER YATAY MİMARİLİ OLACAK

Mahalle kültürüne uygun olarak yatay mimariye önem verdiklerini vurgulayan Bulut, "Bu projenin 50 bin gibi önemli bir rakamla başlatılmış olmasının bir başka sebebi de TOKİ'nin özellikle yatay mimari, mahalle kültürü, doğayla bütünleşen, insanların birbiriyle kaynaşabildiği mahalle arkadaşlığı yapabildiği, komşusuna sahip çıkabildiği projeler üretmek maksadıyla yola çıktık. Bunun için bunu 3 bin, 5 bin konutla yapmak yerine ihtiyacı da göz önünde bulundurarak 50 bin gibi ciddi bir rakamla yola çıktık ve sonuçlarını da almaya başladık." şeklinde konuştu. 

Bulut, gelecek süreçte, 2023'e kadar sosyal konutta 250 bin konut hedefinde ve bundan sonraki tüm süreçte bütün projelerin bu konseptle devam edeceğini dile getirdi.  

50 BİN SOSYAL KONUTTAN 15 BİNİ İÇİN KURALAR ÇEKİLDİ

50 bin sosyal konutluk projenin kuralarını 19 Nisan itibarıyla tamamladıklarını ve kura çekimlerinin 19 Ağustos'a kadar tamamlanacağını aktaran Bulut, "Bugün itibarıyla 15 bin 125 konutun kura çekimi tamamlanmış durumda. 18 projede 10 bin 271 konutun da ihalesi tamamlanmış ve inşaatları başlama aşamasına geldi. 8 projede yani bin 686 konut projesi de ihale sürecinde. Dolayısıyla 15 binin üzerinde bir konutun kurasını çekmiş oluyoruz, 12 bin üzerinde konutun da ihale sürecini başlatmış ya da inşa aşamasına getirmiş bulunuyoruz. Önümüzdeki süreçte de ki zaten en çok başvurunun alındığı il İstanbul zaten. İstanbul'un kurası da 26 Haziran'da başlıyor ve temmuzun ilk haftasında tamamlanacak." dedi.

İSTANBUL'UN KONUT İHTİYACI YÜKSEK

İstanbul'da yeni sosyal konut projelerinin hayata geçirilebileceğine işaret eden Bulut, "İstanbul'da sosyal konut ihtiyacının çok yüksek olduğu aşikar. Biz bu doğrultuda sadece İstanbul değil ama diğer illerde de aynı doğrultuda hareket edeceğiz ancak İstanbul özelinde de başvuru sayısının çok fazla olması nedeniyle öncelikli olarak bu 6 bin 300 kişilik kurayı çekeceğiz. Ama önümüzdeki süreçte İstanbul'da yeni sosyal konut projelerinin de bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz." diye konuştu. 

İNŞAAT SEKTÖRÜNE 16 MİLRA LİRALIK KAYNAK

Yıl başından sonraki uygulamaları neticesinde 50 bin konut projesi, millet bahçeleri ve diğer projeler için yılın ilk 5 ayında 5 milyar liralık bir ödeme yaptıklarını ve istihdama katkı sağladıklarını belirten Bulut, "Yıl sonuna kadar inşaat sektörü vasıtasıyla piyasaya 16 milyar liralık bir kaynak aktarmış olacağız. 16 milyarlık kaynak istihdam açısından da önemli. Bizim uygulamalarımız inşaat sektörü vasıtasıyla 250 alt sektöre hitap ediyor. Projelerimiz ile önümüzdeki inşaat sezonunda işsizliğin azalması noktasında çok önemli katkıda bulunacak. 100-120 bin civarında bir direkt istihdam söz konusu olacak. Dolaylı istihdam ile işsizlik oranının ciddi anlamda azalacağına inanıyorum." dedi.

İSYANBUL'DA SOSYAL KONUTLAR İÇİN YÜKSEK BAŞVURU GELDİ

Bulut, İstanbul kuralarına 318 bin civarı bir başvuru olduğunu ifade ederek, konutların en geç 36 ay içinde hak sahiplerine teslim edileceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2019, 07:02
YORUM EKLE