TOKİ 50 Bin Konut Başvurularında Son 5 Gün!

TOKİ'nin 67 ilde 50 bin konutla başlattığı sosyal konut projesine başvurular bu hafta Cuma günü sona eriyor. Konutlar için başvuru yapmayı düşünenler bulundukları yerlerdeki Halkbank veya Ziraat Bankası şubelerine giderek başvurularını yapmaları gerekiyor.

TOKİ 50 Bin Konut Başvurularında Son 5 Gün!

TOKİ 50 BİN SOSYAL KONUT BAŞVURULARI 19 NİSAN'DA BİTİYOR

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından dar gelirli vatandaşlara dönük hayata geçirilecek 50 bin sosyal konut için başvurular devam ediyor. 6 Mart tarihinde başlayan başvurular için son gün 19 Nisan. 50 bin konut içi şu ana kadar 650 bine yakın başvuru geldi. 

KONUT FİYATLARI İLLERE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİYOR

Peşinat oranının yüzde 10, yüzde 12 ve yüzde 15 olarak belirlendiği projeler için 240 aya kadar vade sağlanıyor. TOKİ 50 bin sosyal konut projesinde yer alan  2+1 konutlar için taksitler 388 TL'den başlıyor. 50 bin konutun 6 bin 300'ü İstanbul'da, 2 bin 934'ü Ankara'da, 2 bin 500'ü İzmir'de, 2 bin 200'ü ise Adana'da inşa edilecek. 

50 BİN KONUT İÇİN BAŞVURU SÜRECİ DEVAM EDİYOR

TOKİ, 5 yılda 250 bin konut yapacak. İlk etabı olan 50 bin konut için başvurular devam ediyor. 4 kategoride başvurular devam ediyor. Başvuru süreci tamamlandığındaysa kura tarihleri belirlenerek açıklanacak. Açıklandığı andan itibarende Emlak Gündemi'nde yer alacak.

BAŞVURANLARA, TOKİ KURALARIYLA İLGİLİ SMS'LE BİLGİ VERİLECEK

TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Çelik katıldığı basın toplantısında kuranın yapılacağı tarihlerle ilgili bilgi verdi. Kuranın Mayıs ayının ilk haftasında yapılacağını açıklayan Çelik "Kuraya katılacaklara önce SMS ile bilgilendirme yapacağız. Kuranın nerede hangi saatte olacağının bilgisi SMS ile yapılacak." açıklamasını yaptı. Mehmet Çelik Mayıs'ın ilk haftasında 40 şehirde TOKİ kuralarının yapılacağını ifade etti.

TOKİ konutları için başvuruda bulunanlara öncelikle SMS ile bilgilendirme yapılacak. Başvuruların bitimi olan 19 Nisan tarihinden sonra Mayıs ayının ilk haftasında yapılacak kura başvuruları için detaylı bilgi başvuru sahiplerine iletilecek. Kura tarihi ve sonuçları aynı zamanda TOKİ web sayfasında yayınlanacak.

KURADA ADI ÇIKANLAR NE YAPACAK?

Kurada adı çıkanlar Halkbankası'na müracaat ederek öncelikle "Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi" imzalayacaklar. Başvuru sahiplerinden, hane halkı gelirini gösteren belge ve ikametgah bilgileri istenecek. Şartları uymayanlar kabul edilmeyecek. Adı çıktıktan sonra caymak isteyenler hiç bir ceza harç ödemeden ödedikleri paraları alıp vazgeçebilecekler.

KURADA ÇIKMAYANLARA PARALARI İADE EDİLECEK

Adı kurada çıkmayan vatandaşlar ise iki iş günü sonra bankaya yatırdıkları paralarını iade alabilecekler. 4 kategoride başvuru yapanlardan Engelli, Emekli ve Şehit Gazilerin dul yetimleri isimleri başvuru yaptıkları kategoride çıkmazlar ise normal kategoriden de kuraya katılabilecek.

KONUTLAR 3 YIL İÇİNDE TESLİM EDİLECEK

Konutlar, inşaatları da bitirilip en geç 36 ay içinde hak sahiplerine teslim edilecek. 2 1 konutların taksit ödemeleri konut teslimlerinden sonra başlayacak. Konut satış vadelerinde faiz uygulanmayacak, sadece taksitlerde 6 ayda bir memur maaşlarına yapılan zam oranında artış yapılacak.

BAŞVURU ŞARTLARI

--Projenin başvuru şartları arasında ilk sırada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak yer alıyor.

--2+1 konutlara 25 yaşını dolduranlar, 3 1 konutlara ise 18 yaşını tamamlayanlar başvurabiliyor.

--Ayrıca hane halkı adına yalnızca tek başvuru yapılabiliyor, yani kişi kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuruda bulunulabiliyor.

--Bulunduğu ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşuluyla ikamet etmek,

--Daha önce TOKİ'den konut satın almamış ve konut kredisi kullanmamış olmak,

--Başvuru sahibinin kendisine, eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı/kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması,

--Alt gelir grubu konutlarında aylık hane halkı geliri olarak en fazla net 4 bin 500 lira, İstanbul'da ise en fazla net 4 bin 800 lira gelire sahip olmak.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2019, 09:16
YORUM EKLE