banner53

TOKİ 100 Bin Konut Kuraları Neden Gecikti?

TOKİ kura çekilişinin şubat ayının ilk günlerinde yapılacağı açıklanmıştı. Ancak Elazığ'daki deprem hadisesi nedeniyle TOKİ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bölgenin ihtiyaçlarına yoğunlaşması, TOKİ kura çekilişi için beklenen tarihin gerçekleşmemesinde önemli bir unsur oldu.

TOKİ 100 Bin Konut Kuraları Neden Gecikti?

100 BİN SOSYAL KONUT İÇİN TOKİ KURA ÇEKİLİŞİ NE ZAMAN YAPILACAK?

On binlerce aileyi yakından ilgilendiren TOKİ kura sonuçları için kritik tarihe girildi. TOKİ kura çekilişi için şubat ayını işaret eden yetkililer, Elazığ'daki deprem inşa çalışmalarını tamamladıktan sonra kura çekilişi için işlemlere başlayacak.

İhtiyaçlara göre 81 ilde 100 bin adet inşa edilecek sosyal konutlar için TOKİ kura sonuçları ilgiyle bekleniyor. Geçtiğimiz yıllarda canlı yayın ile gerçekleştirilen TOKİ kura çekilişi için bu yıl da aynı şekilde bir yol çizilmesi bekleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ'nin geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Elazığ depreminin yaralarını sarmaya çalışması dolayısıyla TOKİ kura çekiliş tarihinin de ileri bir tarihte gerçekleşmesi bekleniyor.Elazığ'da meydana gelen elim deprem hadisesi dolayısıyla TOKİ'nin bölgedeki inşa süreci devam ediyor. 100 bin sosyal konut inşası için TOKİ kura sonuçları için beklenti ise sürüyor.

Daha önce yapılan açıklamada TOKİ sosyal konut kuralarının şubat ayında gerçekleşeceğinin bildirilmesi beklentileri yükseltti. Uygun fiyatlı konutlar için başvuruda bulunan vatandaşlar, hak sahibi belirleme kurasının gerçekleşeceği tarihe odaklanmış durumda.

TOKİ KURALARI NEDEN GECİKTİ?

TOKİ kura çekilişinin şubat ayının ilk günlerinde yapılması bekleniyordu. Ancak Elazığ'daki deprem hadisesi nedeniyle TOKİ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bölgenin ihtiyaçlarına yoğunlaşması, TOKİ kura çekilişi için beklenen tarihin gerçekleşmemesinde önemli bir unsur oldu.

Bu nedenlerle TOKİ'nin bölgedeki durumu kontrol altına aldıktan sonra kura çekilişini şubat ayının son günlerine doğru gerçekleştirmesi bekleniyor.

TOKİ'DE ÖDEMELER ERKEN KAPATILABİLİR Mİ? 

Ocak ve Temmuz ayları olan dönem başlarında yeniden hesaplanan borç bakiyesine göre kalan borç kapatılabilmektedir. Borç bakiyesini kapatanlara indirim yapılmamaktadır.

TOKİ KONUT ALMA HAKKI İPTAL EDİLEBİLİR Mİ? 

Sözleşme imzalamayan, banka komisyonu ve damga vergisi ödemeyen ve ayrıca konut tesliminde KDV yatırmayan hak sahiplerinin konut alma hakları iptal edilir. Yine gerçeğe uygun beyanda bulunmayanların da konut alma hakları iptal edilir.

KURADA ADI ÇIKANLAR EVLERİNİN CEPHESİNİ SEÇEBİLİYOR MU?

Konut hakkı ve konut belirleme kurası birlikte yapılmaktadır. Ancak başvuruların konut sayısından fazla olmaması halinde kuraya gidilmemekte, konut seçim hakkı, başvuru sırasına göre kullandırılmaktadır.

TAKSİTLERDEKİ ARTIŞLAR NASIL HESAPLANIYOR? 

Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olanına göre artırılmaktadır. İlk dönemsel artış, satış duyurularında İdare tarafından ilan edilmektedir.

ALINAN EVDE OTURULMADIĞI TAKDİRDE NE OLUR? 

Alıcının kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilmektedir.

VAZGEÇENLER ÜCRETLERİNİ GERİ ALABİLİR Mİ? 

Haklarınız iptal edilir. Başvuru bedeli ödeyenlere bu bedel geri ödenir. Ancak, talep örgütlenmesi çerçevesindeki uygulamalarda ihale işlemleri talebe göre başlatılacağı için başvuruda bulunduktan sonra vazgeçenlere başvuru bedeli geri ödenmemektedir. Yine talebin fazla olduğu bazı projelerde de vazgeçenlere başvuru bedelinin geri ödenmeyeceğine dair hüküm sözleşmeye konulabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2020, 05:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kutay Çayır
Kutay Çayır - 3 gün Önce

Şuan açık mı?

SIRADAKİ HABER