TOKİ 1 Milyonuncu Konutu Teslim Edecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığından (TOKİ) 1 milyonuncu anahtarı, 7 Temmuz Çarşamba günü Ankara Sincan'da düzenleyeceği törenle sahiplerine teslim edecek.

TOKİ 1 Milyonuncu Konutu Teslim Edecek!

1 milyonuncu konut anahtarının, törene katılımı planlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilmesi öngörülüyor.

Törende ayrıca canlı bağlantıyla 7 bölgenin her birinde bir TOKİ projesine bağlanılıp, buralarda da anahtar teslimi ve kurdele kesimi yapılması planlanıyor.

Bağlantı yapılacak iller ise Karadeniz'de Giresun Bulancak, Ege'de Denizli Bozkurt, İç Anadolu'da Konya İmrenler, Güneydoğu Anadolu'da Diyarbakır Sur, Marmara'da Kocaeli Dilovası, Akdeniz'de Burdur Karamanlı ve Doğu Anadolu'da ise Kars Sarıkamış olarak belirlendi.

TOKİ'den şehirlere katkı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen talimatlarla 2003 yılında başlatılan konut üretim seferberliği ile aktif hale gelen TOKİ, 19 senede sosyal donatıları ve ürettiği konutlarla Türkiye'nin imar ve inşasına katkıda bulundu. 

TOKİ tarafından hayata geçirilen projelerde insanların toprakla buluştuğu, aile, komşuluk ve dayanışma kültürünü yükselten mahalle kültüründe yatay mimariyle yöresel mimarinin izlerine sahip yeni yaşam alanları yapılması amaçlandı.

Şehirlerin ve kamu kuruluşların ihtiyaç duyduğu yapılar ve sosyal donatılar kapsamında da TOKİ, 27 bin 55 derslikli 1276 okul, 79 bin yatak kapasitesine sahip 201 öğrenci yurdu, 21 üniversite binası, yaklaşık 40 bin yatak kapasitesi olan 268 hastane, 97 sağlık ocağı, UEFA standartlarında 480 bin seyirci kapasiteli 19 stadyum, 993 spor salonu, 840 cami, 285 kamu hizmet binasının aralarında olduğu toplam 24 bin 503 sosyal donatıya imza attı. 

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2021, 12:28
YORUM EKLE