1,2 Milyon Kişi Bu Haberi Bekliyor: TOKİ Kuraları Hangi Tarihte Yapılacak?

100 bin yeni sosyal konut projesinde 16 Aralık tarihinde alınmaya başlanan başvurular 15 Ocak tarihinde sona ermişti. 1 ay süren kampanyaya 1 milyon 211 bin kişi başvurdu. Milyonlarca kişi ev sahibi olabilme hayaliyle şimdi kura tarihlerini bekliyor...

1,2 Milyon Kişi Bu Haberi Bekliyor: TOKİ Kuraları Hangi Tarihte Yapılacak?

 Türkiye'nin 81 ilinde gerçekleştirilecek olan 100 bin sosyal konut projesi dar gelirli aileleri ev sahibi yapmayı amaçlıyor. Yatay mimari anlayışı ile inşaa edilecek olan TOKİ 100 bin sosyal konut için başvuru sayısı 1 milyon 211 bin 518 olarak açıklandı.

Başvurulara yoğun ilgi gösterilmesinin ardından şimdi gözler kura çekiliş tarihine çevrildi. Peki TOKİ 100 bin sosyal konut projesinde kuralar ne zaman çekilecek?

UCUZ KONUTA BÜYÜK İLGİ

Depreme dayanıklı, kimlikli, mahalle kültürünün yaşatılacağı ve yatay mimari esasıyla inşa edilecek sosyal konutlara Türkiye genelinde vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Başvuruların e-Devlet üzerinden ve belirlenen bankaların yetkili şubeleri aracılığıyla kabul edildiği kampanyaya toplam 1 milyon 211 bin 518 başvuru yapıldı.

Projeye en çok başvuru İstanbul'dan geldi. İstanbul'dan 375 bin 953, İzmir'den 75 bin 288, Gaziantep'ten 69 bin 686, Bursa'dan 56 bin 142 ve Ankara'dan 18 bin 38 kişi başvuruda bulundu.

KURALAR NEDEN GECİKTİ?

TOKİ kura çekilişinin şubat ayının ilk günlerinde yapılacağı açıklanmıştı. Ancak Elazığ'daki deprem hadisesi nedeniyle TOKİ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bölgenin ihtiyaçlarına yoğunlaşması, TOKİ kura çekilişi için beklenen tarihin gerçekleşmemesinde önemli bir unsur oldu.

Son Dakika TOKİ Haberleri için Bizi Sosyal Medyadan Takip Edebilirsiniz...

FACEBOOK SAYFAMIZ İÇİN TIKLAYINIZ...

TWİTTER SAYFAMIZ İÇİN TIKLAYINIZ...

KURA TÖRENİ

"Hak Sahibi Belirleme Kurası" noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

1. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının yüzde 10'u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2. "En Az yüzde 40 Engelli Vatandaşlara" konut sayısının yüzde 5'i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

3. Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

1. Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 (beş) iş günü sonrasında Başvuru yapılan Bankanın yetkili Şube'lerinden geri alabilecektir.

Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare'ce belirlenecek tarihte "Konut Belirleme Kurası" çekilecektir.

İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.

TOKİ'DE ÖDEMELER ERKEN KAPATILABİLİR Mİ? 

Ocak ve Temmuz ayları olan dönem başlarında yeniden hesaplanan borç bakiyesine göre kalan borç kapatılabilmektedir. Borç bakiyesini kapatanlara indirim yapılmamaktadır.

TOKİ KONUT ALMA HAKKI İPTAL EDİLEBİLİR Mİ? 

Sözleşme imzalamayan, banka komisyonu ve damga vergisi ödemeyen ve ayrıca konut tesliminde KDV yatırmayan hak sahiplerinin konut alma hakları iptal edilir. Yine gerçeğe uygun beyanda bulunmayanların da konut alma hakları iptal edilir.

KURADA ADI ÇIKANLAR EVLERİNİN CEPHESİNİ SEÇEBİLİYOR MU?

Konut hakkı ve konut belirleme kurası birlikte yapılmaktadır. Ancak başvuruların konut sayısından fazla olmaması halinde kuraya gidilmemekte, konut seçim hakkı, başvuru sırasına göre kullandırılmaktadır.

TAKSİTLERDEKİ ARTIŞLAR NASIL HESAPLANIYOR? 

Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olanına göre artırılmaktadır. İlk dönemsel artış, satış duyurularında İdare tarafından ilan edilmektedir.

ALINAN EVDE OTURULMADIĞI TAKDİRDE NE OLUR? 

Alıcının kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilmektedir.

VAZGEÇENLER ÜCRETLERİNİ GERİ ALABİLİR Mİ? 

Haklarınız iptal edilir. Başvuru bedeli ödeyenlere bu bedel geri ödenir. Ancak, talep örgütlenmesi çerçevesindeki uygulamalarda ihale işlemleri talebe göre başlatılacağı için başvuruda bulunduktan sonra vazgeçenlere başvuru bedeli geri ödenmemektedir. Yine talebin fazla olduğu bazı projelerde de vazgeçenlere başvuru bedelinin geri ödenmeyeceğine dair hüküm sözleşmeye konulabilmektedir.

TOKİ'den Alınan Ev Kiraya Verilir mi?

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2020, 13:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Özcan
Ahmet Özcan - 1 yıl Önce

Kuralar ne zaman çekilecek

Dogantamer
Dogantamer - 1 yıl Önce

Ben emekliyim bizlerden bahzedin tokiyokmu bizlere

Mahmut Tutar
Mahmut Tutar - 1 yıl Önce

Çekiliş tarihi tamam olarak ayın kaçına

Metin kalaçay
Metin kalaçay - 1 yıl Önce

Ardahan çekiliş tarihi ne zaman belimi

EMLAK GÜNDEMİ: Kesinleşmiş tarihler henüz TOKİ tarafından açıklanmadı. Açıklandığı anda sitemizde olacak...

Mehmet çavdar
Mehmet çavdar - 1 yıl Önce

Nezaman beli olaçak kuran lar

Hasan köl
Hasan köl - 1 yıl Önce

kastamonu merkezde kuralar ne zaman cekilecek

Emmad
Emmad - 1 yıl Önce

Edirne kura çekimi tarihi

Sıdıka dursun
Sıdıka dursun - 1 yıl Önce

Mersinde ne zaman çekiliş ölacak

EMLAK GÜNDEMİ: TOKİ tarafından kesin tarihlerle ilgili açıklama henüz yapılmadı. Açıklandığı anda sitemizde yer alacak. Güncel TOKİ haberleri için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz...


google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc