100 Bin Konutun Aylık Taksitleri Ne Kadar Olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 100 bin konut projesi başvuruları yarın başlıyor. Dar ve orta gelirli ailelerin ev sahibi olacağı 100 bin sosyal konut projesi için başvuru dönemi 15 Ocak'a kadar devam edecek. Peki konutların fiyatları ne kadar, aylık taksitleri ne kadar olacak?

100 Bin Konutun Aylık Taksitleri Ne Kadar Olacak?

100 BİN KONUTU TOKİ İNŞA EDECEK

TOKİ tarafından hayata geçirilecek olan 100 bin sosyal konut projesiyle işçi, memur, ev hanımı, esnaf ve özellikle dar gelirli aileler konut sahibi olacak. 

7 bölge 81 ilde hayata geçirilecek olan 100 bin sosyal konut projesinde 2+1 ve 3+1 daireler yer alacak. Projelerde yer alan 2+1'lerin brüt alanı 75 metrekare ile 85 metrekare arasında, 3+1'lerin brüt alanı 100 metrekare olarak tasarlandı.

BAŞVURU NEREYE YAPILACAK?

100 Bin Konut Projesi kapsamında hayata geçiriecek olan evler başvurular Ziraat Bankası şubesi aracılığıyla yapılacak.

Başvuru Bedeli 2+1: 500 lira

Başvuru Bedeli 3+1: 1.000 lira

Projeler için başvurular; 4 kategoride kabul edilecek;

1. Kategori olan “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri”

2. Kategori olan “En az yüzde 40 Engelli Vatandaşlar”

3.Kategori olan “Emekli Vatandaşlar”

4. Kategori olan “Diğer alıcı adayları”

KONUTLAR İÇİN KURA ÇEKİLECEK

Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek olup, başvuru sahipleri arasında “Hak Sahibi Belirleme” kuraları çekilecek.

Satışa çıkarılan konutlar için kura çekilişi yapılması durumunda kura yeri ve saati İdarenin web sayfasında açıklanacak.

Satışa çıkarılan konut sayısından daha az başvuru olması halinde başvuruda bulunanlarca satın alınacak evler TOKİ’nin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenecek.

KONUT FİYATLARI NE KADAR? TAKSİTLER NE KADAR OLACAK?

Konutların, adet, brüt metrekare, net metrekare ve fiyat bilgileri ihale sonrası kesinlik kazanacak.

Satış fiyatının  yüzde 10’u peşin (Başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar),  kalan tutarın tamamı aylık yüzde 0.49 oran  ve 240 ay vade ile ödenecektir. (T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından  konut alıcılarına kredi kullandırılacaktır.)

Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacak.

Projenin yeterli talebin oluşmaması veya mücbir sebepler sebebiyle projenin gerçekleştirilememesi durumunda, başvuru bedeli belirlenecek geri ödeme takvimi çerçevesinde en kısa sürede faizsiz bir şekilde iade edilecek.

2+1 konutların fiyatları 140 bin liradan başlıyor, 180 bin liraya kadar yükselebiliyor.

3+1 konutların fiyatları fiyatları 160 bin liradan başlıyor, 210 bin liraya kadar yükselebiliyor.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

-- T.C. vatandaşı olması,

-- Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 seneden az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

-- Konut satın almak için başvuruda bulunan vatandaşların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).

-- Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5 bin 500 lira olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6 bin lira (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

-- Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecek.

-- Başvuruları yapacak vatandaşların; 25 yaşını tamamlamaları gerekiyor.

-- Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar yüzde 10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacak. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ”  ile Projenin bulunduğu şehir sınırları içerisinde son 3 senedir oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler talep edilecek.

-- Vefat eden emeklilerin emekli olmayan eşi de başvuru yapabilir. ( Vefat eden emeklinin aylık maaşını alan dul kızları hariç)

100 Bin Konut Hangi İllere Yapılacak?

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2019, 11:45
YORUM EKLE