100 Bin Konut Projesine Kimler Başvurabilir?

100 bin konut projesiyle ilgili merakla beklenen açıklama geldi. 12 Aralık'ta düzenlenen toplantıda ayrıntıları açıklanan TOKİ 100 bin sosyal konut projesinde vatandaşlara düşük taksitlerle 240 ay vade sağlanacak. Peki projeye kimler başvurabiliyor, başvuru nereden yapılacak? İşte tüm detaylar...

100 Bin Konut Projesine Kimler Başvurabilir?

ASGARİ ÜCRETLİYE VE DAR GELİRLİYE EV SAHİBİ OLMA FIRSATI

Hurriyet'te yer alan habere göre, TOKİ'nin 100 bin sosyal konut projesi için ilk açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapıldı. Aylık 894 lira taksit ve 240 ay vade ile ev sahibi olma imkanının tanındığı TOKİ'nin sosyal konut projesinde, başvuru şartları önem arz ediyor. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında imzalanan TOKİ 100 bin sosyal konut projesi için beklenen açıklama geldi. Asgari ücretli ve dar gelirli vatandaşların 100 bin sosyal konut sayesinde ev sahibi olmasının amaçlandığı projede, 240 ay vade olacak. Vatandaşların ödeyeceği rakam ise aylık 894 liradan başlayacak. 

100 Bin Konutla ilgili tüm gelişmeler EMLAK GÜNDEMİ'nde...

BAŞVURU TARİHLERİ 

100 bin sosyal konut için başvuru tarihleri, Hazine ve Maliye Bakanlı Berat Albayrak tarafından açıklandı. Albayrak, TOKİ 100 bin sosyal konut projesi için başvuru tarihini 15 Aralık 2019-15 Ocak 2019 olarak duyurdu.

BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

"100 Bin Sosyal Konut Projesi" kapsamında inşa ettirilecek konutlara başvurular, Dijital Türkiye Portalı (e-Devlet kapısı) üzerinden de yapılabilecek.

e-Devlet üzerinden yapılacak başvurular, TOKİ tarafından değerlendirilecek ve başvuruya engel bir durum yoksa ödeme süreci başlatılacak. Bu aşamada başvuru sahibinin T.C. Ziraat Bankası nezdinde Türk Lirası (TL) olarak açılmış bir cari hesabı varsa, müsait olan hesabından otomatik olarak 500 lira tahsil edilecek.

Türk Lirası olarak açılmış bir cari hesap bulunmaması durumunda, başvurunun tamamlanması halinde ilgili banka şubesinde başvuru sahibi adına bir cari hesap açılacak ve ilgilinin hesabından otomatik olarak 500 lira tahsil edilecek. Söz konusu hesapta başvuruyu takip eden ilk iş günü mesai saati sonuna kadar yeterli miktarda bakiye bulunmaması durumunda başvuru geçersiz sayılacak.

Başvuru sahibinin hak sahibi olmaması halinde başvuru bedeli söz konusu hesaba iade edilecek.

TOKİ 100 BİN SOSYAL KONUT BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

-- T.C. vatandaşı olması,

-- Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

-- Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).

-- Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 lira olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 lira (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

-- Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecek.

-- Başvuruları yapacak vatandaşların; 25 yaşını tamamlamaları gerekmekte...

Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ” ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.

Vefat eden emeklinin emekli olmayan eşi de başvuru yapabilir. ( Vefat eden emeklinin aylık maaşını alan dul kızları hariç)Başvurunun nasıl yapılacağını öğrenmek için sonraki sayfaya geçiniz...

TOKİ'nin inşa edeceği evler kategorilere ayrılacak;

1. Kategori olan “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri”

2. Kategori olan “En az yüzde 40 Engelli Vatandaşlarımız”

3.Kategori olan “Emekli Vatandaşlarımız”

4. Kategori olan “Diğer alıcı adayları”

100 BİN SOSYAL KONUTUN ÖZELLİKLERİ

TOKİ'nin inşa edeceği 2+1 sosyal konutlar 140 ila 180 bin lira fiyat aralığında, 3+1 konutlar ise 160 ila 210 bin lira fiyat aralığında satışa sunulacak.

HANGİ İLLERE YAPILACAK?

100 bin sosyal konut 81 ilde inşa edilecek.

Konutların yapılacağı il ve ilçeleri öğrenme için: TIKLAYINIZ...

HER BÖLGEYE FARKLI SOSYAL KONUTLAR İNŞA EDİLECEK 

Sosyal konut projeleri, bölgenin özelliklerini ortaya koyacak. 

Karadeniz Bölgesinde geleneksel yığma taş yapıları andıracak biçimde cephede zemin kat taş kaplamalar, üst katlarda ahşap hissi verecek kaplamalar ve eğimli çatı saçaklarını destekleyen nitelikte Karadeniz'e özgü yöresel ahşap ve taş yapı elemanları karma biçimde kullanılacak.

Marmara Bölgesinde ise hem geleneksel hem de modern yapılar inşa edilecek.

Ege’nin geleneksel dokusuna uygun çözümlemeler yer alacak.

Akdeniz’de ise iklimiyle barışık güneş ışınlarını yansıtacak canlılıkta doku ve renkleriyle sade ve yalın cephe çizgileri, yer yer teraslarıyla geleneksel kemerli pencerelerle mimari kültür yansıtılacak.

İç Anadolu Bölgesinde, kıvrımlı yollar, şirin sokaklar, ahşap süslemeler, bitişik düzenli yapılar ve cumbalı evleriyle mahalle kültürünü benimseten konutlar yapılacak.

Doğu Anadolu’da arazinin zor şartlarına cevap verebilecek nitelikte cephe unsurlarının bölgenin yapısına uygun malzemelerden seçilmesine özen gösterilecek.

100 Bin Konut Projesi'ne e-Devlet'ten Başvuru Yapılabilecek!

TOKİ 100 Bin Konut Başvurusu Nereye Yapılıyor?

100 Bin Sosyal Konut Projesi Ankara'da Hangi İlçelere Yapılacak?

100 Bin Sosyal Konut Projesi İstanbul'da Hangi İlçelere Yapılacak?

TOKİ 100 Bin Konut Nerelere Yapılacak?

100 Bin Konutun Aylık Taksitleri Ne Kadar Olacak?

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2019, 06:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeynep kurtlar
Zeynep kurtlar - 1 yıl Önce

Nizam yapılacak

Ayse Özşahin
Ayse Özşahin - 1 yıl Önce

Kırıkkale'de yapılacak mı ne zaman başlıyor

VASIF topuz
VASIF topuz - 1 yıl Önce

Bence güzel bir uygulama başvuru tarihleri belli oldumu mümkünse öğrenmek istiyorum iyi günler dilerim

EMLAK GÜNDEMİ: Merhaba, başvurular 15 Aralık 2019 ile 15 Ocak 2020 tarihleri arasında bulunduğunuz ildeki yetkili Ziraat Bankası şubesinden yapılacak.

Hsjgiffnj
Hsjgiffnj - 1 yıl Önce

Bursa'da ne zaman yapılacak çalışma

EMLAK GÜNDEMİ: Tarihler henüz açıklanmadı. Açıklandığında EMLAK GÜNDEMİ'nde olacak. Takipte kalınız...

Sevgi arslanoğulları
Sevgi arslanoğulları - 1 yıl Önce

Izmit kocaelide konut yapılacak ve nezaman nereye baş vuracağız

EMLAK GÜNDEMİ: Başvurular başladı. Bulunduğunuz ilde yetkili Ziraat Bankası şubesinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Sureyya amac
Sureyya amac - 1 yıl Önce

Eskişehire yapilacakmi

EMLAK GÜNDEMİ: 100 bin sosyal konut projesi tüm illerde yapılacak.

Nalan Ardicoglu
Nalan Ardicoglu - 1 yıl Önce

Kaç metrekare acaba

Balıkkesir bandırma ilçesinde neden toki ev yapmıyorçok bekleyen var
Balıkkesir bandırma ilçesinde neden toki ev yapmıyorçok bekleyen var - 1 yıl Önce

Balıkkesir ili bandırma ilçesinde neden toki ev yapmıyor sabırsızlıkla bekliyoruz