100 Bin Konut için Kura Töreni Ne Zaman?

10 gün önce başlayan 100 bin konuta ilgi büyük oldu. Geçen sürede yarım milyona yakın başvuru geldi. Peki konutlar için kura töreni ne zaman yapılacak?

100 Bin Konut için Kura Töreni Ne Zaman?

Sabah'ta yer alan habere göre, TOKİ'nin dar gelirli aileler  için 16 Aralık tarihinde başlattığı başvurular 15 Ocak 2020 tarihine kadar sürecek. Kısa sürede büyük ilgi gören projede kuraların çekileceği tarihse başvuru süresi tamamlandıktan sonra açıklanacak.

100 BİN KONUT BAŞVURU ŞARTLARI VE GEREKLİ BELGELER

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

-- T.C. vatandaşı olması,

-- Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

-- Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).

-- Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 lira olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 lira (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

-- Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

--  Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

-- Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar yüzde 10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ”  ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.

-- Vefat eden emeklinin emekli olmayan eşi de başvuru yapabilir. ( Vefat eden emeklinin aylık maaşını alan dul kızları hariç)

Başvurular; 3 kategoride kabul edilecektir;

1. Kategori olan “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri”

2. Kategori olan “En az yüzde 40 Engelli Vatandaşlarımız”

3. Kategori olan “Diğer alıcı adayları”

TOKİ 100 BİN KONUT BAŞVURU ÜCRETİ

894 liradan başlayan taksit imkanları ile dar gelirlileri ev sahibi yapmayı planlayan projede 2+1 evler için gerekli başvuru ücreti 500 lira olurken, 3+1 evler için gerekli başvuru ücreti ise 1.000 lira oldu. 

BANKADAN BAŞVURU

Başvurular Ziraat Bankası şubeleri ve Halk Bankasının proje ilinde bulunan yetkili şubeleri aracılığı ile gerçekleştirilecek.

İNTERNETTEN BAŞVURU İŞLEMİ

TOKİ başvurusu için öncelikle aşağıda verdiğimiz link e-devlete girmeniz gerekmektedir. Sayfaya girdikten sonra, TOKİ 100 bin sosyal konut projesi karşınıza çıkacak. Bu noktada, size uygun olan ildeki projeyi seçip yanındaki başvur butonuna tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra karşınıza çıkan sayfadaki başvuru şartları detaylarını okuyup aşağıdaki onay kutucuğunu işaretlemeniz gerekmektedir.

E-DEVLET BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Diğer açılan sayfada karşınıza konut tipi seçim ekranı gelecek. Burada iki farklı konut tipinden bir tanesini seçmeniz gerekmektedir. 2+1'in başvuru ücreti 500 lira, 3+1'in başvuru ücreti ise 1000 liradır.

Sonraki aşamada konutunuzu seçtikten sonra sizden onay bilgisi beklenecek. e-Devlet internet üzerinden TOKİ sosyal konut başvurusu için bu ekranın altında yer alan onay kutucuğu kritik bir önem arz edecek.

Aşağıdaki "Başvur" düğmesine tıkladıktan sonra işlemin tamamlanması için başvuru bedelini ödemeniz gerekecektir. Bunun için Ziraat Bankası tarafından adınıza açılacak ve SMS ile size bildirilecek olan hesaba 1000 lira yatırmanız gerekecektir. Lütfen başvuru bedelini yatırırken hesabı kontrol ediniz ve başvuru bedelinin adınıza açılmış doğru hesaba yatırıldığından emin olunuz.

Başvurunun tamamlanmasının ardından karşınıza şu mesaj çıkacaktır;"************ numaralı başvurunuz değerlendirilmek üzere TOKİ tarafından kaydedilmiştir. Başvurunuzun durumunu "Başvuru Listesi" sayfasından takip edebilirsiniz. Değerlendirme sonucu kısa mesaj ile telefonunuza gönderilecektir."

EV FİYATLARI, ÖDEME PLANI

TOKİ'nin inşa edeceği 2+1 sosyal konutlar 140 ila 180 bin lira fiyat aralığında, 3+1 konutlar ise 160 ila 210 bin lira fiyat aralığında satışa sunulacak.

Konutların fiyatının yüzde 10'u peşin olacakken, kalan tutarın tamamı aylık yüzde 0.49 oran ve 240 ay vade ile ödenecektir.

2+1 daire ödeme planı: 75 metrekare ve 140 bin lira fiyatlı 2+1 daire için yüzde 10'a denk gelen 14 bin lira peşinat veren vatandaş, 0.49 faiz oranı ve 240 ay vadeyle aylık 894 lira taksitle ev sahibi olacak.

3+1 daire ödeme planı: 100 metrekare ve 160 bin lira fiyatlı 3+1 daire için yüzde 10'a denk gelen 16 bin lirayı peşinat veren vatandaş, 0.49 faiz oranı ve 240 ay vadeyle aylık 1.022 lira taksitle evini alacak.

HANGİ İLÇELERE YAPILACAK?

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2019, 07:01

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2019, 07:00
YORUM EKLE