100 Bin Konut Çekilişi Ne Zaman Yapılacak?

TOKİ tarafından 81 ilde inşa edilecek 100 bin sosyal konuttan birine sahip olmak amacıyla başvurularını tamamlayan yarım milyondan fazla vatandaş, kura çekimini beklemeye koyuldu. Peki TOKİ 100 Bin Konut kuraları ne zaman çekilecek?

100 Bin Konut Çekilişi Ne Zaman Yapılacak?

Sabah'ta yer alan haber göre, 16 Aralık'ta başlayan 100 bin konut projesine ilgi büyük oldu. Kısa sürede Ziraat Bankası şubeleri üzerinden veya e-Devlet üzerinden başvuranların sayısı 500 bin aştı. Proje kapsamında başvuruların toplanmasının ardından gerçekleştirilecek ihaleyle şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek ve ardından sahipleri arasında "Hak Sahibi Belirleme" kurası çekilecek. Peki TOKİ 100 bin sosyal konut projesi kura çekimi hangi tarihte yapılacak? 

TOKİ KURALARI NE ZAMAN?

TOKİ başvuruları 15 Ocak 2020 gününe kadar devam ediyor. Başvuruların tamamlanmasıyla birlikte yapılacak kura çekilişinin ardından vatandaşlar, son işlemlerin gerçekleştirilmesi için şubelere davet edilecek.

TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI

-- Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 lira olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 lira (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

-- Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

-- Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

-- Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

-- Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alınan "HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ" ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.

-- Vefat eden emeklinin emekli olmayan eşi de başvuru yapabilir. ( Vefat eden emeklinin aylık maaşını alan dul kızları hariç)

TOKİ 100 BİN KONUT BAŞVURU ÜCRETİ

894 liradan başlayan taksit imkanları ile dar gelirlileri ev sahibi yapmayı planlayan projede 2+1 evler için gerekli başvuru ücreti 500 lira olurken, 3+1 evler için gerekli başvuru ücreti ise 1.000 lira oldu. 

BANKADAN BAŞVURU

Başvurular Ziraat Bankası şubeleri ve Halk Bankasının proje ilinde bulunan yetkili şubeleri aracılığı ile gerçekleştirilecek.

İNTERNETTEN BAŞVURU İŞLEMİ

TOKİ başvurusu için öncelikle aşağıda verdiğimiz link e-devlete girmeniz gerekmektedir. Sayfaya girdikten sonra, TOKİ 100 bin sosyal konut projesi karşınıza çıkacak. Bu noktada, size uygun olan ildeki projeyi seçip yanındaki başvur butonuna tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra karşınıza çıkan sayfadaki başvuru şartları detaylarını okuyup aşağıdaki onay kutucuğunu işaretlemeniz gerekmektedir.

E-DEVLET BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Diğer açılan sayfada karşınıza konut tipi seçim ekranı gelecek. Burada iki farklı konut tipinden bir tanesini seçmeniz gerekmektedir. 2+1'in başvuru ücreti 500 lira, 3+1'in başvuru ücreti ise 1000 liradır.

Sonraki aşamada konutunuzu seçtikten sonra sizden onay bilgisi beklenecek. e-Devlet internet üzerinden TOKİ sosyal konut başvurusu için bu ekranın altında yer alan onay kutucuğu kritik bir önem arz edecek.

Aşağıdaki "Başvur" düğmesine tıkladıktan sonra işlemin tamamlanması için başvuru bedelini ödemeniz gerekecektir. Bunun için Ziraat Bankası tarafından adınıza açılacak ve SMS ile size bildirilecek olan hesaba 1000 lira yatırmanız gerekecektir. Lütfen başvuru bedelini yatırırken hesabı kontrol ediniz ve başvuru bedelinin adınıza açılmış doğru hesaba yatırıldığından emin olunuz.

Başvurunun tamamlanmasının ardından karşınıza şu mesaj çıkacaktır;"************ numaralı başvurunuz değerlendirilmek üzere TOKİ tarafından kaydedilmiştir. Başvurunuzun durumunu "Başvuru Listesi" sayfasından takip edebilirsiniz. Değerlendirme sonucu kısa mesaj ile telefonunuza gönderilecektir."

EV FİYATLARI, ÖDEME PLANI

TOKİ'nin inşa edeceği 2+1 sosyal konutlar 140 ila 180 bin lira fiyat aralığında, 3+1 konutlar ise 160 ila 210 bin lira fiyat aralığında satışa sunulacak.

Konutların fiyatının yüzde 10'u peşin olacakken, kalan tutarın tamamı aylık yüzde 0.49 oran ve 240 ay vade ile ödenecektir.

2+1 daire ödeme planı: 75 metrekare ve 140 bin lira fiyatlı 2+1 daire için yüzde 10'a denk gelen 14 bin lira peşinat veren vatandaş, 0.49 faiz oranı ve 240 ay vadeyle aylık 894 lira taksitle ev sahibi olacak.

3+1 daire ödeme planı: 100 metrekare ve 160 bin lira fiyatlı 3+1 daire için yüzde 10'a denk gelen 16 bin lirayı peşinat veren vatandaş, 0.49 faiz oranı ve 240 ay vadeyle aylık 1.022 lira taksitle evini alacak.

HANGİ İLÇELERE YAPILACAK?

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2019, 07:28
YORUM EKLE