100 Bin Konut Başvuruları Ne Zaman Sona Erecek?

TOKİ'nin 81 ilde başlattığı 100 bin sosyal konut projesine başvurular 15 Ocak 2020 tarihine kadar devam edecek. Vatandaşlar başvurularını banka şubelerinden veya e-Devlet üzerinden yapabilecek. İşte detaylar...

100 Bin Konut Başvuruları Ne Zaman Sona Erecek?

Sozcu'de yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın koordinesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın destekleriyle “Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut projesi başladı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği proje dar gelirli ailelerin ev sahibi olmasını amaçlıyor. Peki TOKİ başvuruları ne zaman sona erecek? TOKİ başvuru şartları neler? İşte TOKİ ile ilgili merak edilen detaylar…

BAŞVURU ŞARTLARI

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

-- T.C. vatandaşı olması,

-- Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

-- Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).

-- Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 lira olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 lira (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

-- Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

BANKA ŞUBESİNDEN BAŞVURU YAPARKEN

Ziraat Bankası'nın proje ilindeki yetkili şubelerinde başvuru yapılacaksa,

-- Nüfus Cüzdanı ile birlikte;

-- Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alacakları “Belgeyi”

-- Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az yüzde 40 engelli olduğuna dair) “Belgeyi” Yetkili banka Şubelerinde “Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesi” imzalayacaktır.

BAŞVURU ÜCRETİ 

2+1 konutlar için; 500 lira başvuru bedeli alınacaktır.

3+1 konutlar için; 1.000 lira başvuru bedeli alınacaktır.

Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi başvuru yapacaklar ücret ödemiyor.

E-DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURU

Başvuru sahibi;

-- E-devlet üzerinde, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmetleri arasında yer alan “Konut İşyeri Başvuru” hizmeti ile başvuru yapabilmektedir.

-- Başvuru ekranında, bilgilendirme ve ilan metninde başvuru şartları ile ilgili bilgilendirme yer almaktadır.

-- E-Devlet üzerinden yapılan başvurunun tamamlanması için ilgili banka tarafından SMS ile tarafınıza iletilen hesap numarasına Başvuru Bedeli’nin yatrılması gerekmektedir.

-- Başvuru durumunuzu E-Devlet Başvuru Listesi ekranından takip edebilirsiniz.

-- İnternet Bankacılığı üzerinden gerçekleştirilecek başvuru bedeli ödemelerinde sahte SMS bilgilendirmesine karşı dikkatli olunması ve hesabın adınıza başvuru işlemi için açılmış hesap olduğundan emin olunması önemle duyurulur…

-- Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

-- Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar yüzde 10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ” ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.

TOKİ 100 Bin Konut Nerelere Yapılacak?

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2019, 07:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bekir demir
Bekir demir - 1 yıl Önce

Cok iyi