100 Bin Konut Başvuru Şartları Neler? Nasıl Başvurulur?

16 Aralık'ta başlayan 100 bin konut kampanyasına 5 günde 200 bine yakın başvuru geldi. Büyük ilgi gören kampanyaya nasıl başvuru yapılacağını ve başvuru şartlarını sizler için derledik.

100 Bin Konut Başvuru Şartları Neler? Nasıl Başvurulur?

TOKİ BAŞVURULARI NEREYE YAPILACAK?

Aksam'da yer alan habere göre, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından 100 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında inşa edilecek konutlar için, Ziraat Bankası'nın proje İlinde bulunan yetkili şubeleri aracılığı ile başvurular kabul ediliyor .Ayrıca e-Devlet üzerinden de başvuru kabul ediliyor.

Başvuru Bedeli 2+1: 500 lira

Başvuru Bedeli 3+1: 1.000 lira

Başvurular; 3 kategoride kabul edilecektir;

1. Kategori olan “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri”

2. Kategori olan “En az %40 Engelli Vatandaşlarımız”

3. Kategori olan “Diğer alıcı adayları”

BAŞVURU İŞLEMLERİ SONRASI KURA 

Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek olup, başvuru sahipleri arasında  “Hak Sahibi Belirleme” kurası çekilecektir.

E-DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURU 

-- E-devlet üzerinde, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmetleri arasında yer alan "Konut İşyeri Başvuru" hizmeti ile başvuru yapabilmektedir.

-- Başvuru ekranında, bilgilendirme ve ilan metninde başvuru şartları ile ilgili bilgilendirme yer almaktadır.

-- E-Devlet üzerinden yapılan başvurunun tamamlanması için ilgili banka tarafından SMS ile tarafınıza iletilen hesap numarasına Başvuru Bedeli'nin yatrılması gerekmektedir.

-- Başvuru durumunuzu E-Devlet Başvuru Listesi ekranından takip edebilirsiniz.

-- Internet Bankacılığı üzerinden gerçekleştirilecek başvuru bedeli ödemelerinde sahte SMS bilgilendirmesine karşı dikkatli olunması ve hesabın adınıza başvuru işlemi için açılmış hesap olduğundan emin olunması önemle duyurulur...

E-DEVLET BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

BAŞVURU FORMU NASIL DOLDURULUR?

Başvuru Formu,

Kategorisine göre yetkili banka şubelerinden 2 nüsha olarak temin edilecektir,

Banka tarafından numaralandırılarak teslim alınacak ve 1 nüsha da başvuru sahibine geri verilecektir.

TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI 

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

-- T.C. vatandaşı olması,

-- Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

-- Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).

-- Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 lira olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 lira (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

-- Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

--  Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

-- Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar yüzde 10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ”  ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.

-- Vefat eden emeklinin emekli olmayan eşi de başvuru yapabilir. ( Vefat eden emeklinin aylık maaşını alan dul kızları hariç)

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2019, 06:29
YORUM EKLE