DASK Bina Tasarımı Yarışması'nda Final Heyecanı

47 üniversiteden 75 takımın başvurduğu DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nda final heyecanı başladı.

DASK Bina Tasarımı Yarışması'nda Final Heyecanı

Elemeleri geçen 24 takımın tasarladığı bina maketleri sarsma masasında test edildi. Deprem testinden başarıyla geçen ve fayda-maliyet hesabı sonucunda en yüksek toplam yıllık kazancı sunan tasarımın sahibi olan takım birincilik ödülünü kazanacak.

DEPREME DAYANIKLI BİNA TASARIMI

Türkiye'de depreme dayanıklı bina bilincini artırmak amacıyla DASK tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nda üç gün sürecek final heyecanı başladı. Elemeleri geçen 24 takıma ait bina model maketleri, 8 Nisan'da İstanbul Osmanlı Arşivleri Kağıthane Binası'nda yapılan finalde depremi simüle eden sarsma masasında test edildi.
 
Yarışma Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erdik'in açılış konuşmasıyla başlayan final etkinliğinde, DASK Yönetim Kurulu Başkanı ve Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Murat Kayacı'nın yanı sıra, DASK Yönetim Kurulu Üyesi ve Eureko Sigorta Genel Müdürü Can Akın Çağlar da söz alarak yarışmacı ekiplere başarılar diledi.

GELECEĞİ TASARLIYORLAR

Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması, geleceğin inşaat mühendislerine akademik bilgilerini pratiğe dönüştürme fırsatı sağlıyor ve depreme dayanıklı yüksek bina tasarımı, analizi ve model yapımı aşamalarında çalışma fırsatı sunuyor. İnşaat mühendisliği öğrencileri geleceğin mimarlarıyla birlikte çalışma imkanı yakalıyor ve disiplinler arası işbirliğinin depremle mücadeledeki önemini kavrıyor.
 
Birinci olan takım üniversitesine laboratuvar teçhizatı kazandıracak

Deprem testinden yıkılmadan geçen model maketlerinin, deprem performansı, ekonomik puanlama ve estetik puanlama kriterlerine de tabi tutulacak. Yarışmanın kazananıysa fayda-maliyet hesabı sonucunda bulunacak en yüksek toplam yıllık kazancı elde eden takım olacak. Ödül töreni 9 Nisan'da Osmanlı Arşivleri Kağıthane Binası'nda yapılacak.
 
Yarışmada birinci olan üniversite laboratuvar teçhizatı için 50.000 TL değerinde para ödülünün sahibi olacak. İlk üçe giren takımlara da para ödülleri sunulacak. 9 Nisan'daki törende ayrıca En İyi Mimari Özel Ödülü, En İyi Deprem Performansı Özel Ödülü, En İyi İletişim Becerisi ve Sunum Ödülü ve Yarışma Ruhu Ödülü gibi özel ödüller de sahiplerini bulacak.

YORUM EKLE