banner53

Kentsel Dönüşüm Enerji Verimliliği için Fırsat

İzocam Genel Müdür Yardımcısı Doruk Özcan, etkin enerji verimliliği sağlanması, sağlıklı çevre ortamına kavuşulması açısından kentsel dönüşümü önemli bir fırsat olarak gördüklerini belirtti.

Kentsel Dönüşüm Enerji Verimliliği için Fırsat

ENERJİ KAYNAKLARI TÜKENİYOR

Dünyadaki enerji kaynaklarının giderek tükendiği, gün geçtikçe artış gösteren sera gazının küresel ısınmayı tetikleyerek doğanın dengesini bozduğu aktarılarak, gelecekte daha yaşanabilir bir dünya için enerji kullanımının azaltılması ve var olan kaynakların çok daha verimli bir şekilde kullanılması gerektiği kaydedildi. 

Açıklamada, Türkiye'de yalıtım sektörünün oluşması ve gelişmesinde öncü bir rol üstlenen İzocam'ın, yalıtım, enerji tasarrufu ve çevre koruma ilişkisinde toplumun farkındalığını artırmaya öncelik verdiği belirtildi. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen İzocam Genel Müdür Yardımcısı Doruk Özcan, etkin enerji verimliliği sağlanması, sağlıklı çevre ortamına kavuşulması açısından kentsel dönüşümü önemli bir fırsat olarak gördüklerini kaydetti. 

"KENTSEL DÖNÜŞÜM ENERJİ VERİMLİLİĞİ AÇISINDAN FIRSAT SUNUYOR"

Özcan, "Kentsel dönüşümde yapılacak binaların enerji tüketimlerinin daha fazla sınırlandırılması, AB'nin 2020 hedefleri gibi Türkiye'nin de İklim Değişikliği Ulusal Eylem Planı ve Enerji Verimliliği Strateji Belgesi'ndeki hedeflerini destekleyecek, yenilikçi uygulamaların yaygınlaşmasını sağlayacak." değerlendirmesinde bulundu.

Kentsel dönüşümün en etkin ve verimli şekilde kullanılması gerektiğini vurgulayan Özcan, şunları kaydetti:

"Isı ve ses yalıtımlı, enerji verimliliği yüksek, yangın güvenliği sağlanmış yeni binaların inşa edilmesi enerji tüketimini sınırlandıracak. Türkiye'deki 2018 sonu itibarıyla 9,5 milyonun üzerindeki bina stokunun iyimser bir tahminle sadece yüzde 15,8'i TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları'na uygun yalıtılmış durumda. Bu rakam, 24,2 milyon üzerindeki mevcut konut sayısında yüzde 33’ünü kapsıyor. Kentsel dönüşüm, bu rakamın daha da yükselmesine katkıda bulunurken, geleceğin ihtiyaçlarına göre şekillenmiş yönetmeliklerle bugünden yaşam alanlarımızı tasarlamak önemli olacak."

 Özcan, mevcut binalar için "binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmiş olması şartının aranmasına" ilişkin uygulama zorunluluğunun 1 Ocak 2020'ye ertelenmesinin, enerji verimliliği uygulamalarının sahada gelişimini geciktireceğine dikkati çekti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER