ŞAMPİYONU YETİŞTİRMEK

Uzman Psikolog Kazım Yurdakul'un evladı Lal Devrim Yurdakul ile birlikte yazdığı Şampiyonu Yetiştirmek: Lal'den Anne Babalara Öğütler adlı kitap piyasada bir boşluğu doldurdu.

ŞAMPİYONU YETİŞTİRMEK

Uzman Psikolog Kazım Yurdakul ve 12 yaşındaki evladı Lâl Devrim Yurdakul dan anne babalara öğütleri içeren tam bir el kitabı… Detaylara fazla girmeden, kısa anekdotlar,konferans parçaları, Lâl’in ağzından tespitler ile problemleri irdeleyen bir bilimsel kitap değil; ama blimsellikten hiç uzaklaşmadan HIZLA VE KISACA ÇÖZÜMLERİ GÖSTEREN, bir kitap…

"Benim,ailemden öğrendiğim, en önemli şeylerden bir tanesi, sadece benim onlardandeğil, onların da benden birçok şey öğrendiği. Babam bunun nasıl olduğunu banaanlattı. Ve bunu bilmek bir çocuk için çok sevindirici…Bence anne babalar çocuklarını uyarırken şiddet içermeyen hareketlerle uyarmalılardaha zarar verici olmayan öğretici yollar bulabilirler. Genelde,ailelerde olan demokrasi; bir şeylere karar verirken veya yaparken; bir tek anne babanın düşünceleri alınması demektir. Bir ailede olması gereken demokrasi ise, bir şeylere karar verirken veya onu yaparken hem anne babanın hem çocuğun (ailede başka bir birey varsa onun da)düşüncelerinin alınması demektir. Babam bana her zaman yaptığım bir şeyin sorumluluğunu üstlenirsem ancak o zaman yaptıklarımı değiştirebileceğimi ve düzeltebileceğimi öğretti. Örneğin ben; “Öğretmen 1 verdi!” demem. “Ben 1 aldım derim” ki onu düzeltebilecek olanın da ben olduğunu bileyim. Mesela, benim oyuncağımın kendisini bozma özelliği yok; ya da kalemimin kendiliğinden hoplayıp, düşme olasılığı… Ancak ben, oyuncağımı daha sağlıklı kullanabilir, ya da bozulmasına yol açabilirim.Ancak ben, kalemimi daha dikkatli kullanabilir, ya da düşürebilirim. Babam ve annemden öğrendiğim en önemli diğer şeyler ise, yalandan uzak durmak, özü sözü bir olmak ve sevgi ile hoşgörünün, her konuda çözüm üreteceğidir. Özellikle,en son bir de şunu söylemek istiyorum: Babam bana bir gün dedi ki: “Bütün eğitimleri kapsayan, özet, muhteşem bir cümle var. Hz. Peygamber Efendimizin(sav) bir hadisi… ‘Başkalarına da kendine davranılmasını istediğin gibidavran’”. Ben de o gün bu gündür, bu hadis-i şerif i hep aklımda tutmaya ve böyle davranmaya çalışıyorum. Sanki insan bu cümleyi bilse, ve uygulasa,iletişim için başka hiçbir şeye ihtiyacı yok. En son olarak, yine babamdan öğrendiğim bir başka hadis: Ne ekersen, onu biçersin. Haydi,buyurun kitabımızı okumaya…"

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2017, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER