banner53

Yeni Asansör Yönetmeliği 2020

Asansörlerin işletme ve bakım yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik kapsamında asansörü monte eden, yetkili servis ve bina yöneticilerinin bazı sorumlulukları alması gerekiyor.

Yeni Asansör Yönetmeliği 2020

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, insanların, insan ve yüklerin veya sadece yüklerin taşınmasında kullanılan asansörlerin, insan can ve mal güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde kullanımlarını sağlamak ve çevreyi korumak üzere tescili, işletilmesi, bakımı, garanti ve satış sonrası hizmetleri ile hizmet denetimi ve mevcut asansörlerin iyileştirilmesiyle ilgili uyulması gereken kuralları belirliyor.

Yeşil etiket yoksa tescil edilmeyecek

Yönetmeliğe göre, tescil aşamasından önce asansör yaptırıcısı tarafından Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliğine göre ilk periyodik kontrolü yaptırılmayan ve yeşil renkli bilgi etiketi iliştirilmeyen asansör, ilgili idare tarafından tescil edilmeyecek.

Asansörlerin bakımı için sözleşme imzalanacak ve asansörün kimlik numarası ve açık adresi bu sözleşmeye eklenecek.

Asansörün bakımı ise yağlama ve temizlemeyi, kontrolleri, kurtarma çalışmalarını, ayarlama işlemlerini, kullanıma veya yıpranmaya bağlı olarak meydana gelebilen bileşen onarımını veya değişimini kapsıyor.

Montaj yapan 3 yıl parça temin etmekle yükümlü

Asansör monte eden kişi ya da kurum, piyasaya arz ettiği her tip ve özellikteki asansör için yedek aksam ve parçayı yönetmeliğe göre en az üç yıl süreyle temin etmekle yükümlü olacak.

Kaza sorumluluğu firmaya ait

Bakım esnasında, bakım ve onarım işlerinden kaynaklı nedenlerle gerek teknik bakım ve onarım personelinin gerekse bakımla ilgisi bulunmayan kişi/kişilerin yaralanmasına veya ölümüne neden olabilecek ihmallere dair sorumluluk, bina sorumlusunun bakım sözleşmesi imzaladığı asansör monte eden veya onun yetkili servise ait olacak.

Kırmızı etiketli asansörler hizmet veremeyecek

Periyodik kontrol neticesinde güvensiz olarak tanımlanan ve kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen asansöre, kusurlu, hafif kusurlu veya kusursuz hale getirilinceye kadar bakım hizmeti sunulmayacak. Güvensiz olma durumundan, kusurlu duruma geçen ve periyodik kontrol tarihi başlangıç kabul edilerek yüz yirmi gün içerisinde hafif kusurlu veya kusursuz hale getirilmeyen asansöre de söz konusu sürenin sona erdiği zaman itibarıyla bakım hizmeti sunulması yasaklandı. Asansör monte eden veya onun yetkili servisi bu süreler zarfında bina sorumlusundan aylık bakım ücreti talep edemeyecek.

Yetkili servis dışında müdahale yasak

Bina sorumlusu tarafından bakım sözleşmesi yapılan asansörü monde eden veya onun yetkili servisi dışındaki üçüncü kişiler asansöre müdahale edemeyecek.

Garanti süresi 3 yıl

Asansör monte eden tarafından piyasaya arz edilen her asansör, piyasaya arz edildiği tarih itibarıyla en az üç yıl süre ile garanti altına alınacak. Garanti süresince değiştirilen parçalar da 2 yıl süre ile garanti altında bulunacak. Garanti süresi dahilinde tamir süreci 15 günü aşamayacak.

Bina yöneticilerinin sorumlulukları

Asansörlü binada yönetici olan kişiler asansörün bakımını yaptırmak ve bakım ücretini ödemekle yükümlü hale getirildi. Yönetmelikte binalarda engellilerin kullanabileceği asansörün sürekli aktif halde tutulması zorunluğu da yer aldı.

Yönetici, asansörde sorun tespit ettiğinde asansörün kullanılmasını engelleyecek ve güvenlik tedbirlerini almakla yükümlü olacak.

İdari para cezası geliyor

Yönetmeliğe aykırı hareket eden asansörü monte eden, yetkili servis, bina sorumlusu veya kat malikleri 1705 sayılı Kanunun 6'ncı maddesinde öngörülen “500 liradan yirmi 1.000 liraya kadar idarî para cezası” verilecek.

Ancak bina sorumlusuna veya kat maliklerine geçici 1 inci maddede belirtilen tescil işlemini yaptırmadığından dolayı birinci cümlede ifade edilen idari para cezası uygulanmayacak. İdari para cezaları kesildikleri tarihten itibaren 1 ay içinde ödenmesi gerekiyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeliha hayrioglu
Zeliha hayrioglu - 7 ay Önce

Yeni binalarda asansörun belediyeden TSE. Belgesini asansörü yapanmi, mutahitmi, yoksa apartman da daire sahiplerimi alması gerekir?

EMLAK GÜNDEMİ: Asansörü yapan.

gülnur özcan
gülnur özcan @Zeliha hayrioglu - 2 ay Önce

peki bu raporun ücretini ödemekle kim sorumludur.

Oktay Sönmez
Oktay Sönmez - 6 ay Önce

Yaşım ve sağlığım açısından triplex villamın arka bahçesinden dip kuyusuz tek duraklı bir asansör yaptırmak istiyorum.Villa üç yaşında arka bahçe 6x10 m2 .Komşu ların manzarasına engel bir durum yok. Bu konuda tecrübesi olanların ve / veya imalatçı firmaların görüşlerine ihtiyacım var.tlf.0530 329 2431 Tavsiyelerinizi bekliyorum.Şimdiden Teşekkürler..

İsmail soyar
İsmail soyar - 4 ay Önce

Asansör kuyu temizliği anlaşmalı firma mı yapması gerekiyor yoksa yönetimi yaptırması gerekiyor yetkili harici girilmesi yasak olan bölümler ya

EMLAK GÜNDEMİ: Asansörle ilgili tüm bakım ve onarımlar yetkili firmalarca yapılır.

Ece türk
Ece türk - 2 ay Önce

2 yıllık bına asansörü yıllık kontrolde kırmızı etıket aldı. Eksıkler için asansör firması yuksek bır mevla ödenmesi istendi. Asansör garanti kapsamında değilim midir Eksıklerden asansör firması sorumlu değilimdir, ödeme yapmak istemesek haklı olurmuyuz

Adile Toprak
Adile Toprak - 2 ay Önce

Asansor aboneliği nedir. Binayi yapan firma mı, asansörü takan mi, daire sahibi mi , kuracimi öder

SIRADAKİ HABER