Vergi İstisnası Genişletildi: Riskli ve Rezerv Alanları Dahil Edildi!

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından sadece riskli yapıyı vergi istisnası kapsamında kabul ediyordu. Riskli yapı için vergi istisnaları genişletildi. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) riskli alan ve rezerv alanın da vergi istisnası kapsamında olduğunu belirtti.

Vergi İstisnası Genişletildi: Riskli ve Rezerv Alanları Dahil Edildi!

Hurriyet'te yer alan habere göre, yasada istisna kapsamına riskli yapı, riskli alan ve rezerv alanın girdiğini söyleyen KONUTDER Vergi Danışmanı Abdullah Tolu, şu açıklamalarda bulundu: “Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, istisna düzenlemesinin sadece riskli yapılar ve bunların yerine yapılan yeni yapılar için uygulanabileceği, riskli alan ve rezerv alanda yapılan yeni yapılar için istisnanın uygulanamayacağını belirtmişti. Bu görüşün dayanağı ise, yasada sadece ‘Yapı’ kelimesinin geçmesi, ‘Alan’ kelimesinin geçmemesi idi. İnşaat sektörü temsilcileri, yasanın her üç alanda yapılan yapıları kapsadığını, getirilen istisnanın riskli yapı, riskli alan ve rezerv alan olarak kabul edilen yerlerde yapılan yeni yapıların tamamını kapsadığını belirterek, genelge ile getirilen yanlış uygulamanın düzeltilmesini istedi.”

Uygulamanın dar kapsamlı kalması nedeniyle şirket ve müteahhitlerin tekrar dava açtığını söyleyen Tolu, GİB’in 29 Temmuz 2019’da bir yazı gönderip Tapu Kadastro’yu uyardığını kaydetti.

Tapu Kadastro’nun da 17 Eylül’de bir genelge yayımlayarak riskli yapı dışında, riskli alan ve rezerv alan için de istisnayı uygulamaya başladığını açıkladı. Tolu, genelge kapsamında, istisnanın yürürlüğe girdiği 10 Aralık 2018 tarihinden itibaren geçerli olduğunun özellikle belirtildiğini kaydetti.

YORUM EKLE