banner53

Türk Müteahhitlik Şirketlerinin Dünyada Üstlendiği Dev Projeler!

Türkiye, küresel pazarda süren durgunluğa ve artan risklere rağmen "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" sıralamasına 44 firma ile girerek, dünya liginde Çin'den sonra ikinciliğini korudu. Türkiye'den listeye giren ilk 10 müteahhitlik firması; Rönesans, Limak, Tekfen, Tav, Yapı Merkezi, Ant Yapı, Enka, Alarko, Gama ve Çalık Enerji oldu.

Türk Müteahhitlik Şirketlerinin Dünyada Üstlendiği Dev Projeler!

DÜNYA ÇAPINDA DEV PROJELER

Devler Ligi'nin zirvesindeki 10 Türk firmasının gerçeklestirdiği projeler arasında; Doğalgazdan Benzin Üretim Tesisi Projesi, Limak'ın bir Türk müteahhitlik firması, kazanılan en büyük kontrat bedeline sahip Rönesans'ın Aşkabat'ta yürüttüğü ve çevredeki en büyük kimlikleri taşıyan Kuveyt Uluslararası Havalimanı Terminal Projesi, TAV'ın uzaktan havalimanı olan Amsterdam Schiphol Havalimanı'nın genişleme çalışması, Yapı Merkezi'nin Doğu Afrika'da mühendisliği yapıldı ve en hızlı demiryolu hattı olması hedeflenen Darüsselam Morogoro Projesi de yer alıyor.

Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR (Mühendislik Haber Kaydı), tüm dünya ekonomi çevreleri tarafından ilgiyle takip edilen, müteahhitlerin bir önceki yıllarından biri olan merkezlerimizden gelecek olanlardan gelenlerden gelirleri esas alınanlardan biri "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" dünyanın ekonomi merkezlerini uyandırdı.

Türkiye'den listeye giren 44 firmanın 40'ı, listedeki ilk 10 türk müteahhitlik firmasının ülkesinde gerçekleşen küresel ve ulusal ekonomideki kırılganlıklara rağmen Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) üyelerinden yapılmıştır. Söz konusu ilk 10 firma şirketi Rönesans, Limak, Tekfen, TAV, Yapı Merkezi, Ant Yapı, Enka, Alarko, Gama ve Çalık Enerji oldu. Son yıl da aynı zamanda yer alan türk firmalarının büyüklüğü son sınıf daha yukarı basamaklara çıkmayı başardı.

TÜRK MÜTEAHHİTLER AVRASYA, ORTA DOĞU VE AVRUPA'DA ETKİN

TMB Başkanı Mithat Yenigün, konuya ilişkin olarak şu değerlendirmelerde bulundu:

"ENR'ın açık sezonu inşaat sektöründe 2018 yılı" Dünya Devler Ligi "sıralaması, Türk inşaat firmalarının son durumu sektörün orta pazarları Orta Doğu, Avrasya ve Afrika ülkelerinin yanı sıra Avrupa kıtasındaki merkezlerinin üstlendiği yerlerde koyuyor.

Pek çok Avrupa ülkesi mühendislik, müteahhitlik ve inşaat malzemeleri şirketi son derece güçlüdür ve burada her alanda planlıyor tamamlandı. Buna göre firmalarımızın başarısı, üstün projeler üstlenmeye başlaması; müteahhitlerimizin rekabet gücü, teknik kapasite ve güvenliği konularında geldiği noktayı ortaya koyması, dikkat çekicidir.

İş hacmimizin dünya çapında bölümü Orta Doğu ve Avrasya ülkeleriinde olduğu görülmektedir. Son dönemde Sahra Altı Afrika, Hindistan, ASEAN Bölgesi ve Latin Amerika gibi potansiyeliyeli olan pazarları da takip takip etmekteyiz.

Yurtdışındaki şantiyelerimizde gururla Türk bayrağını dalgalandırıyor, Türkiye'yi temsil etmenin bilinci ve onuru ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu başarımızda, liderimiz Erdoğan’ın Erdoğan’ın Başbakanı’nın Sayın Başbakan Erdoğan’ın orada olması, yurtdışında görev yapan büyükelçilerimiz ve ticaret müşavirlerimizin öncelikli olması gerekiyor.

TÜRK MÜETAHHİTLERİN ÜSTLENDİĞİ DEV PROJELER

Tüm dünyanın referans aldığı "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi", önde gelen ilk 10 Türk firmasını bu başarıya götüren uluslararası projelerden şu anda sıralandı:

RÖNESANS: Türkiye 9. sırada, dünya sıralamasında ise 33. sırada yer alan alan Rönesans'ın dünyasını Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta yürüttüğü doğalgazdan . 10000 ton LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) üretim alanında ulaşılabilir.

LİMAK: Türkiye içerisinde Rönesans'ı, dünya sıralamasında 67. sırada yer alan Limak izliyor. Şirket oğul Olarak bir Türk Müteahhitlik firması Tarafından kazanılan En Büyük kontrat bedeline Sahip Olduğu ifade edilen Kuveyt Uluslararası Havalimanı Terminali II Projesi'ni sürdürüyor. Kuveyt Uluslararası Havalimanı Yeni Terminal Binası'nın terminalinde, 15 milyona kadar çıkarılmış durumda.

TEKFEN: ENR tarihi önceki yıla oranla önemli bir atılımla 69. sıraya yükselen Proje, 34 km uzunluğunda toplam 10 şeritli otoyol inşası ile çok katlı 10 kavşak inşası ve toplam uzunluğu 900 km'yi bulan kablo ve yeraltı borulama kanallarının inşasını kapsıyor. Proje Nisan 2019'da, planlanandan 9 ay önce, Katar Başbakanı'nın katında bir törenle trafiğe açıldı.

TAV: ENR'ın dünya haritası 71. sırada yer alan TAV, Amsterdam'ın Schiphol Havalimanı'nın genişletilmesi olan yerlerde geçen yıl havalimanında uzaklaştı ve şu anki ihaleyi Rönesans Holding grup şirketi Ballast Nedam ile birlikte yaptı. Schiphol Havalimanı Ek Terminal Binası, TAV İnşaat'ın Paris'teki Charles de Gaulle Havalimanı'nda gerçekleşti. Paris'te Genel Havaalanı’nın genel müdürlüğü Binası’nın ardından bir Avrupa Birliği ülkesinde kazandığı ikinci proje olma yerini taşıyor. Yeni havalimanı planlama hedefi bu başarıyı büyük önem taşıyor.

YAPI MERKEZİ: Darüsselam Morogoro Projesi dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde ilk deneme sürüşü Tanzanya Ulaştırma Müdürü’nin katılımıyla projede mühendis yapımı hat ülkesi için büyük öneme sahip .. Yapı Merkezi, ENR'ın dünya sıralamasında 77. sırada yer alıyor.

ANT YAPI: Ant Yapı'nın başkenti uluslararası işler içinde dikkat çeken sermaye kuleleri projesi, Moskova Nehri ile tarihi Krasnopresnenskaya Parkı'nın arasında yer alan 233.000 m2 büyüklüğünde büyük bir binada yaşam tarzı kompleksi ... İçerisinde rezidans, ofis, kafe, restoran, spor salonu gibi alanlarda bulunan modern teknoloji ile doğal denge arasında bağ kuran tasarımıyla farklılaşıyor. Ant Yapı, dünya sıralamasında 87. sırada yer alıyor.

ENKA: ENR'ın dünyasını 92. sırada yer alan ENKA, Moskova'da gerçekleştirdiği çok-fonsiyonlu ticaret merkezi Kaşirskaya Plaza Projesi ile dikkat çekiyor. Toplam 196.750 m² bir alan kaplayan ve çevre düzenlemesiyle yaya çevre bir cazibe merkezi oluşturmayı amaçlayan Proje; perakende mağazalar, fitness salonu, sinema, eğlence yerleri, restoran ve hipermarket gibi mekânları biraraya getiren, modern tesisler ve tesislerin satışını yapan ... bir ... Kaşirskaya Plaza Projesi, ENKA'nın tercihi geliştirme projesi 2. kuruluş merkezi olma özelliğini taşıyor.

ALARKO: Dünya sıralamasında 105. sırada yer alan Alarko'nun da bulunduğu yer Makyol ile birlikte Kazakistan'da üstlenmiş durumda Büyük Alma-Ata Çevre Yolu Yapımı ve İşletilmesi Kamu-Özel Ortaklığı Projesi özelliği çekiyor. Projenin inşaat yapım süresi 50 ay, işletme süresi ise 15 yıl 10 ay olup toplam bedeli bedeli 1.67 milyar ABD dolarıdır.

GAMA: ENR'ın dünyasını 118. sırada yer alan Gama, oğlu Bahreyn'de en önemli projelerinden birini yürütüyor. Devam eden Kombine Çevrim Doğalgaz Santrali Projesi (1800 MW ALBA PS5) tamamlandığında tesisin bulunduğu anda en büyük ve orada en verimli güç santrali olması hedefleniyor. Santral, bir birinci sınıf endüstriyel orta ve ortadoğu'daki son birinci sınıf teknolojisine sahip güç santrali olacak. Santral, yapım devam eden altıncı alüminyum döküm hattının elektrik ihtiyacını sağlama için mühendis hale geliyor. Hattın bulunduğuyla dünyadaki en büyük alüminyum döküm tesisi olması hedefleniyor.

ÇALIK ENERJİ: ENR'ın sıralamasında 119. olan Çalık Enerji ise Türkmenistan'da devamdüğü Mary-3 Kombine Çevrim Elektrik Santrali Projesi ile bir arada. Santrali ve Orta Asya'da tek fazda tamamlandı en büyük Elektrik Santrali olma iddiasını taşıyor. 1.574 MW'lık Elektrik Santrali'nin açılışı geçen yıl Türkmenistan Cumhurbaşkanı'nın katında bir törenle gerçekleştirildi. Çalık Enerji'nin de tamamladığı en büyük proje ...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER