Türk Müteahhitler Dünya Liginde

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, Dünya Gazetesi'ne sektör değerlendirmesi yaptı.

Türk Müteahhitler Dünya Liginde

Türk müteahhitleri, Libya ile başladıkları dışa açılma yolculuğunda önemli başarılar elde etti. ENR' listesinde dünyadaki 250 briket arasında Türkiye'yi ikinci sıraya yerleştirdi. Önümüzdeki dönemde bn tempo devam edebilir mi? Önündeki engeller vernatlar neler? 

'Dünya devler ligi'nde Çin'in ardından ikinciliğimizi her geçen gün zorlaşan rekabet şartlarına ve yaşanan ekonomik sıkıntılara rağmen koruyoruz. Ülkemiz uluslararası inşaat pazarında geçen yıl yaşanan yüzde 2.9'luk daralmaya rağmen bu listede 39'u TMB üyesi olan 44 firma ile yine dünya ikinciliğini korudu. Müteahhitlerimiz 21.6 milyar dolar tutarında proje geliri ile küresel pazardaki yüzde 4.6'lık ülkemiz payım da muhafaza etti.

Müteahhitlerimizin coğunlugu listede daha yukarı çıkmayı başardı, proje gelirlerine göre ilk 100'e giren firmalarımızın sayısı yükseldi ve bir firmamız da proje gelirine göre ilk 30 uluslararası müteahhit arasında yer aldı.

Tüm bu başarılar, sektörümüzün küresel rekabet gücündeki artışa işaret ediyor. Bununla birlikte, dünya ekonomisinde büyümeye dönük endişeler, korumaci politikalar, emtia fiyatlarındaki dalgalanma ve politik riskler sektörü bir süredir olumsuz etkiliyor.

Sektör son olarak da salgın ve petrolde yaşanan fiyat savaşının kuşatması altında kaldı. TMB, 120 üyesi ile ülkemizin yurt dışında üstlendiği proje portföyünün yüzde 90'ın temsil ediyor. Müteahhitlerimiz yurtdışına açıldığı günden bu yana 127 ülkede üstlendikleri proje sayısı 10 bini ve bu projelerin tutarı da 410 milyar doları aştı.

Bu yıl yurtdışında 20 milyar dolarlık yeni proje hedeflerken, salgın nedeniyle yılın ilk 10 ayı itibarıyla 9.5 milyar dolarlık proje büyüklüğü ile bu rakaman gerisindeyiz. Hedefe ulaşmamız mümkün gözükmüyor, TMB ola rak, tüm belirsizliklere ramen krizin etkilerini yeni ncılımlar ortaya koyarak aşmaya çalışıyoruz

Yurtdışında yıllık yeni proje tutarında tekrar 20 milyar dolar seviyesinin yakalanması ve küresel devler liginde sahip olduğumuz yerin korunması amacıyla çalışmayı sürdürüyoruz. Dünya ekonomisinde 2021 yılında büyümeye dönüş beklentileri olduğunu izliyoruz. Bu çerçevede inşaat sektörünün kritik bir rol üstleneceğini tahmin ediyoruz.

Son yıllarda üyeniz olan şirketlerin Sahra Altı Afrika'ya odaklandığı dikkati çekiyor. O bölgede fırsatlar ve engeller neler?

Müteahhitlerimiz, proje portfoyümüzün yaklaşık yüzde 20'sini teşkil eden ve sektörümüz için gün geçtikçe daha büyük önem taşıyan Afrika ülkelerinde oldukça faal. Firmalarımız son dönemde Sahra Altı Afrika'daki potansiyel pazarlarda faaliyetlerini artırma peşinde.

Normalleşme süreci ile birlikte bölgede ülkelerin gündeminde yer alacak kalkınma hamleleri ve altyapı ihtiyaçları çerçevesinde de tüm dünyanın gözü Sahra Altı ülkelerine çevrilmiş durumda.

Müteahhitlerimiz riskli bölgelerde uygun maliyetle ve kaliteli iş yapıyor olmasıyla rakiplerine göre çeşitli avantajlara sahip. Firmalarımızın önümüzdeki dönemde Sahra Altı Afrika ülkelerinde kalkınma planları çerçevesinde hayata geçirilecek projelerden, uluslararası kuruluşlardan mali destek sağlanmasıyla önemli ölçüde pay alabileceğine inanıyoruz.

YORUM EKLE