Tevfik Eraslan: İstanbul’da Konut Fiyatları Döviz Bazında Yüzde 50 Ucuzladı

İş Portföy Genel Müdürü Tevfik Eraslan, İstanbul’da gayrimenkul fiyatlarının döviz bazında yüzde 50 nispetinde düştüğüne işaret ederek, “Dünyada böyle bir düşüş yok. Yabancı fonlar uygun bina arayışı içinde” dedi

Tevfik Eraslan: İstanbul’da Konut Fiyatları Döviz Bazında Yüzde 50 Ucuzladı

Yenimesaj'da yer alan habere göre, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında ekonomide yaşanan kriz inşaat sektörünü, dolayısıyla gayrimenkul piyasasını derinden sarstı. Özellikle inşaat atlamasının yaşandığı İstanbul, bu sarsıntıdan en fazla etkilenen il oldu. Kentte konut satışları dibe vururken, 14 aylık süre içinde sıfırdan tek bir konut projesi lansmanı yapılmadı. Çok sayıda konut projesi kaba inşaat halinde kaldı.

Türkiye'deki en büyük gayrimenkul fonunu da işleten İş Portföy Genel Müdürü Tevfik Eraslan, İstanbul'da gayrimenkul fiyatlarının döviz bazında yüzde 50 oranında gerilediğine işaret ederek, "Dünyada böyle bir düşüş yok... Yabancı fonlar uygun bina arayışı içinde. Bu kapsamda İş Portföy gibi yerli kuruluşlarla çalışmak istiyorlar" dedi.

Öte yandan İş Portföy, İstanbul Mecidiyeköy'de bulunan Quasar'ın rezidans bloğunu satın aldı. Binada 257 adet bağımsız bölüm mevcut. İş Portföy bunların satılmamış olan 196'sını satın aldı. Bunların 140'ı rezidans ve home-ofis, 56'sı ise ofis. İş Portföy rezidans ve ofisleri başta Türkiye olmak üzere Azerbaycan, Orta Doğu ve Uzak Doğu'da satmak için çalışma başlattı. Rezidans fiyatları 1+1'de 647 bin dolardan başlıyor ve 4+1'de 5 milyon dolara kadar çıkıyor!

İş Portföy Genel Müdürü Tevfik Eraslan, çok sayıda şirketin binalarını satmak için kapılarını çaldığına işaret ederek, "Kat mülkiyeti olan ya da kamu kurumlarının içinde olmadığı gayrimenkullere yatırım yapmıyoruz. Merkezi lokasyonda olanları tercih ediyoruz. Kriterlerimizi karşılayan çok fazla gayrimenkul yok İstanbul'da. Yabancılar da zor durumda olan gayrimenkullerle ilgileniyor" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE