Sinan Öncel: Kapalı Günler için İşletmelerden Kira Alınmasın

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, "Biz salgın, afet ya da benzeri nedenlerden kaynaklanan zorunlu kapalı kalınan günlerden ve kaybedilen saatlerden kira alınmamasını istiyoruz"

Sinan Öncel: Kapalı Günler için İşletmelerden Kira Alınmasın

Öncel, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle uygulanan tam kapanma döneminden sonra ardından geçen zamanla ilgili olarak önemli açıklamalar  yaptı.

Öncel yaptığı açıklamada, koronavirüs salgını döneminde yüzde 50 - 60’lara ulaşan oranlarda ciro kaybına uğramış olan markaların 17 Mayıs 2021 tarihinde itibaren mağazalarını yeniden hizmete açmanın ve müşterileri ile bir araya gelmenin sevincini yaşadığını kaydetti.

Cirolarda önemli toparlanmalar olduğuna değinen Öncel, "Mağazaların cumartesi günleri de açılmasının cirolara olumlu yansımalarını gördük. Ama 15-16 ayda perakendenin aldığı hasar o kadar büyük ki toparlanmak, normale dönmek, çalışanları motive etmek biraz daha zaman alacak. Aşılanan nüfusun giderek artması, pazar günleri uygulanan kısıtlamanın kaldırılması ve düğün sezonunun başlamasının perakende satışlarına çok olumlu yansımasını bekliyoruz." dedi.

Turizm ile ilgili de önemli açıklamalar yapan Sinan Öncel, "Turiste satış organize perakendenin cirosunda önemli yer tutuyor. Özellikle yaz sezonunda İstanbul’da ve turistik noktalarda bazı mağazaların cirosunun yarıdan fazlası turistten geliyor. Kurların geldiği seviye nedeniyle yabancılar için Türkiye’de çok cazip bir alışveriş ortamı oluştu.

Ancak seyahat kısıtlamaları nedeniyle ocak-nisan döneminde ülkemizi ziyaret eden turist sayısında çok ciddi bir düşüş var. İlk 4 aya bakıldığında 2019’da 8,7 milyon olan turist sayısı 2020'de 4,2 milyona bu yıl ise 2,7 milyona geriledi.

Doğal olarak turist sayısındaki bu düşüş markalarımızın cirolarına olumsuz yansıyor. Önümüzdeki günlerde Rusya’nın yurttaşlarına Türkiye’ye turistik seyahat kısıtlamasını kaldıracağı beklentisi perakende sektörünü umutlandırıyor.

Sezon bitmeden Almanya, İngiltere gibi ülkelerin de Türkiye’ye turistik seyahat kısıtlamalarını kaldırması halinde sektörde çok daha büyük bir rahatlama görülebileceğini söyleyebilirim."

Ortak giderler ile ilgili sıkıntılar sürüyor

Öncel, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına bağlı sebeplerin de etkisiyle son dönemlerde emtia fiyatlarında ortalama yüzde 50 artış görüldüğünü söyledi.

Öncel navlun maliyetlerinde de 4 kata ulaşan artışlarla karşı karşıya kaldıklarını dile getirerek, yaşanan bu durumun, markaların üzerinde de büyük bir maliyet baskı yarattığını kaydetti.

"Biz salgın, afet ya da benzeri nedenlerden kaynaklanan zorunlu kapalı kalınan günlerden ve kaybedilen saatlerden kira alınmamasını istiyoruz. Bu konuda Ankara’da üzerinde çalışılan düzenlemenin en kısa zamanda tamamlanarak yürürlüğe gireceğini ümit ediyoruz. Böyle bir düzenleme hem bizim omuzlarımızdaki yükü önemli ölçüde kaldırır hem de tartışmaları noktalayacağından her iki taraf için de psikolojik bir rahatlama sağlar." 

Öncel, alışveriş merkezlerinin önemli bir kısmında ortak alan giderleriyle ilgili sorunların sürdüğünü dile getirerek, "Ticaret Bakanlığı’nın gündeminde bulunan Ortak Alan Gider Yönetmeliği’nin markalarımızın beklentileri doğrultusunda bir an önce tamamlanarak yürürlüğe girmesini bekliyoruz." dedi.

YORUM EKLE